První tóny Strun podzimu budou patřit norskému saxofonistovi Janu Garbarkovi a vokálnímu kvartetu Hilliard Ensemble

13.9.2010 | autor: Redakce PŽ

První z pomyslných strun patnáctého ročníku hudebního festivalu Struny podzimu rozezní norský saxofonista Jan Garbarek s vokálním kvartetem Hilliard Ensemble. Tuzemská koncertní premiéra jejich aktuálního alba Officium Novum se uskuteční 19. září v nově zrekonstruovaném Národním památníku na Vítkově. Pět dní před tím si středověkou sakrální hudbu v doprovodu Garbarkova saxofonu bude moci jako první vychutnat publikum v Hamburku, kde se v úterý 14. září uskuteční světová premiéra tohoto netrpělivě očekávaného projektu. Český koncert na Strunách podzimu bude třetí zastávkou jejich turné.

Officium Novum bylo, stejně jako obě předchozí alba, nahráváno v rakouském klášteře sv. Gerolda pod taktovkou producenta Manfreda Eichera, šéfa proslulého mnichovského labelu ECM. Základem nahrávky inspirované východním světem jsou interpretace sakrálních skladeb arménského duchovního a hudebního skladatele Komitase Vardapeta. Ty čerpají jak ze středověké sakrální hudby, tak i z kavkazské tradice potulných bardů. Hilliard Ensemble nastudovali tyto skladby při své návštěvě Arménie. Výsledkem je jedna z nejvášnivějších kreací Jana Garbarka, jehož saxofon coby pátý hlas dokonale doplňuje vokální kvarteto.

Nahrávka organicky spojuje i mnoho dalších inspirací z cest, které hudebníci vstřebali na svých toulkách světem. A tak Officium Novum putuje z Jerevanu do Byzance, Ruska, Francie i Španělska. „Celá nahrávka zní jako modlitby a hymny. Materiál pro album v sobě mísí východní i západní prvky: je to jakoby se kamera pohybovala z východu na západ a zachycovala vše, co na své cestě potká - kompozici tohoto alba tak tvoří intenzivní propojení různých kultur," vysvětluje koncepci producent alba Manfred Eicher. Více o koncertu a celém festivalu Struny podzimu na webových stránkách www.strunypodzimu.cz.

Norský saxofonista a skladatel Jan Garbarek je nepřehlédnutelnou osobností na evropské jazzové scéně. Spoluprací s britským vokálním tělesem Hilliard Ensemble, známým svou interpretací středověké a renesanční hudby, navázal na dvě společná předchozí alba. Především však na první z nich - legendární nahrávku Officium z roku 1994. Té se prodaly bezmála dva miliony kusů a Garbarek ji návštěvníkům Strun podzimu následně představil v rámci Strun podzimu na Pražském hradě. „U příležitosti jubilejních 15 let festivalu věnujeme jednu z tradičních dramaturgických řad INSPIRACE ohlédnutí za projekty, které pomohly definovat dnešní podobu Strun podzimu. Jedním z takových nezapomenutelných koncertů bylo právě i Officium Jana Garbarka a Hilliard Ensemble," líčí umělecký ředitel festivalu Marek Vrabec. 

Pro větší komfort hostů zahajovacího koncertu je ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy připravena speciální autobusová doprava festivalu Struny podzimu ze stanice Želivského s mezizastávkou Ohrada (zastávka linky 175). První autobus bude odjíždět v 18.20 a další budou následovat přibližně v 10minutových intervalech. Autobusy budou připraveny i po skončení koncertu z Vítkova opět směr Želivského s mezizastávkou Ohrada.

Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně Národního divadla (provozní budova v Ostrovní ulici). Festivalové centrum je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 11.00 do 18.00 hod.

Vedle cenově výhodného abonmá na jednotlivé festivalové řady si mohou zájemci sestavit i tzv. osobní abonmá, v rámci kterého při zakoupení 4 vstupenek na 4 různé koncerty dle vlastního výběru získají 20% slevu. I v letošním roce platí pro studenty nabídka tzv. studentského speciálu - velmi zvýhodněných vstupenek, které opravňují k zaujmutí volných míst v sále po 3. zazvonění.

Rezervace a informace jsou též na telefonním čísle 224 901 247, na e-mailu vstupenky@strunypodzimu.cz a www.strunypodzimu.cz. Držitelé mezinárodního studentského průkazu ISIC a senioři nad 65 let obdrží slevu 20 %. Předprodej probíhá také v síti Ticketpro.

Sledujte Struny podzimu on-line

www.strunypodzimu.cz - detailní informace o koncertech, radio Struny podzimu, videoukázky
www.o2extra.cz - pravidelné festivalové zpravodajství a exkluzivní videa
www.facebook.com/strunypodzimu - aktuální informace z festivalového dění
www.myspace.com/stringsofautumn - hudební ochutnávky festivalového program
www.youtube.com/user/Strunypodzimu - videa z vybraných koncertů

STRUNY PODZIMU 2010 - interpreti

19. září             Jan Garbarek & Hilliard Ensemble
7. října              David Orlowsky Trio
16. října            Julia Fischer & Milana Chernyavska
21. října            Alash
26. října            Brad Mehldau & Anne Sofie von Otter
31. října            Kayhan Kalhor & Brooklyn Rider
3. listopadu       Dowland Project
7. listopadu       Reflexe 2010 (Jiří Bárta, Jana Boušková, Radek Baborák, Ludmila Peterková a další)
21. listopadu     Dianne Reeves

SPOTLIGHT

18. října            Vijay Iyer TrioAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.