Traband – Domasa

29.3.2010 | autor: Redakce PŽ

Domasa, je řadové album, kapely Traband a navazuje na poetický výraz předchozího alba Přítel člověka. Patrný velký rozdíl  je v hudební složce alba. Traband nyní přidává plyn a po klidné jízdě opět rockově zařinčí. Harmonium, erbovní nástroj minulého alba, nyní poněkud ustupuje do pozadí a sound kapely určuje hlavně barytonová kytara a tuba. Aktuálně čtyřčlenný Traband se tak vrací ke své rockové podobě, aniž by se ovšem vzdával svého „přátelského" postoje ke světu.

Traband, který brázdí podia již od roku 1995, má jednu zásadní konstantu. Je to skladatelský „rukopis Jardy Svobody, leadra, zpěváka, kytaristy a zakladatele skupiny Traband. Tato konstanta přetrvává, přes všechny hudební změny, kterými Traband za posledních 15 let prošel. Po rockových začátcích, veleúspěšném „dechnu" nastalo zklidnění u předchozího alba Přítel člověka a řada přestávek v koncertování. Nyní vrací dohry opět rockovější zvuk kapely, který pro kapelu není až zas takovou zasadní změnou, jak potvrzuje Jarda Svoboda. „Já ty naše proměny nevnímám nijak radikálně, pro mě je to stále směřování k písničce. A jestli je nové album rockovější a jiné zase vyklidněné, to je jen odraz momentálního duševního rozpoložení v kapele."

Postupné koncertování ukázalo, že nové skladby si žádají změnu v obsazení kapely a tak došlo k doplnění sestavy. Celkový sound kapely si žádal hlubších tónů.  „Basový nástroj nám tam prostě chyběl, takže jsme se rozhodli ho tam zase vrátit. Zkoušeli jsme i jiné nástroje - kontrabas, basklarinet. Ale nakonec stejně zvítězila tuba - a hlavně její majitel. Robert Škarda, to je totiž jistota." spokojně komentuje Jarda Svoboda návrat staronového člena do sestavy Trabandu. V rozšířené sestavě pak zamířila kapela k producentovi, kterému věří. O celkově rockovější vyznění alba se postaral Ondřej Ježek, který album produkoval ve studiu JáMor. „To nejdůležitější je, že Ondřej se při nahrávání stává součástí kapely, umí se do ní vcítit a najít v její hudbě to podstatné." Výsledkem je opět výtečné album o dvanácti skladbách.

Dvanáct skladeb na CD však doplnil i videoklip na úvodní skladbu Indiáni ve městě. Animovaným příběhem, dalo by se říci přímo akčním, opatřili skladbu tvůrci videoklipu Marek Rubec a Aleš Výmola.První z nich pak přibližuje podstatu videoklipu Indiáni ve městě. Jedná se o animovaný klip, vytvořený pomocí animace firgurek indiánů a dalších hraček z dětství, které jsou vsazeny do reálného prostředí města a přírody. Záměrem bylo docílit atmosféru realističnosti akcí postaviček a maximálního vtažení diváka do děje. Byla použita kombinovaná technologie 2d animace s 3d prvky přímé animace některých figurek v jednotlivých záběrech."

Album Domasa se objevuje kromě digitální formy i na CD ve dvou formátech, stejně jako Přítel člověka, levnější plastové edici a limitovaná série v exklusivním obalu, šedesátistranné knížečce s pevnou vazbou. Kromě textů v češtině a angličtině bude obsahovat i řadu ilustrací od Jardy Svobody.

Traband v posledních letech prodělal řadu zastávek, nyní však je opět trvale na cestě (viz níže. Domasa Tour) . Přesvědčit se jak to Trabandu jede, můžete na křtech alba 22.4. v Brně (Fléda, host Poletíme?) a 29.4. v Praze (Futurum).

Kapela Traband  existuje od roku 1995 a předchůdcem byla kapela Otcovi děti. Natočila celkem sedm alb "O čem mluví muži?"(1997), "Kolotoč"(2000), "Road movie"(2002), "10 let na cestě"(2005 - live CD a DVD),  "Hyjé!"(2004), "Přítel člověka" (2007). "Domasa" (2010).    Kapela získala cenu Akademie populární hudby "Anděl 2004" v žánru worldmusic (za album Hyjé) a "Anděl 2007" v žánru folk & country (za album Přítel člověka) a cenu "Akropolis Live Music Awards" (ALMA) za nejlepší živé vystoupení roku 2005 v žánru worldmusic. Traband odehrál stovky koncertů, včetně účasti mnoha českých i zahraničních prestižních festivalů (Sziget, Rudolstadt, Paříž, Avignon, Gdaňsk, Strasbourg).Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.