Virtuozní klezmer v podání tria Davida Orlowského na festivalu Struny podzimu dvakrát rozezní Španělskou synagogu

29.9.2010 | autor: Redakce PŽ

Mladí, talentovaní, kritikou vyzdvihovaní a publikem milovaní muzikanti z ansámblu David Orlowsky Trio vyprodávají koncertní sály doma i v zahraničí. Klarinetista David Orlowsky, kontrabasista Florian Dohrmann a kytarista Jens-Uwe Popp se ve čtvrtek 7. října představí v rámci mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu také českému publiku. Vzhledem k mimořádnému zájmu o koncert jednoho z nejvýraznějších klarinetistů současné generace vystoupí hudebníci v Praze hned dvakrát - poprvé v 19.30 a následně ve 22 hodin.

Tuzemská premiéra hudební novinky Nessiah (hebrejsky cestování) se odehraje v podmanivých prostorách Španělské synagogy na Starém Městě. Tato židovská modlitebna vystavěná v maurském slohu dokonale koresponduje s hudbou virtuózního klezmer tria. Klezmer je totiž původní hudbou židovských šumařů z východní Evropy, ve které získal ve druhé polovině 19. století dominantní postavení právě klarinet.

Špičkový, v Německu působící klarinetista David Orlowsky, který je také autorem takřka celého repertoáru, se ovšem nenechává spoutat pouze jedním stylem. Klezmer přenáší přes další umělecké obzory - do své hudby přidává mimo jiné i jazzové nebo klasické hudební prvky. Výsledkem je styl, který Orlowsky nazývá chamber world music. „Naše estetické vnímání ovlivňuje vše, co kolem sebe slyšíme a jak pracujeme," vysvětluje mladý muzikant, jehož trio se může pyšnit prestižní německou cenou ECHO, kterou v roce 2008 získalo v kategorii Klasika bez hranic. Více informací o výjimečném dvojkoncertu tria Davida Orlowského i o celém patnáctém ročníku festivalu Struny podzimu naleznete na www.strunypodzimu.cz. Vstupenky na koncert od 22 hodin jsou stále k dispozici.

David Orlowsky se narodil v roce 1981 v německém Tübingenu v rodině houslového pedagoga. V deseti letech začal hrát na bicí a toužil po tom být členem kapely Michaela Jacksona. V patnácti ale navštívil koncert geniálního klarinetisty Giory Feidmana. Ten ho ovlivnil natolik, že se mladý Orlowsky rozhodl vyměnit bicí za klarinet.

V roce 1997 se nadějný klarinetista zúčastnil Feidmanových interpretačních kurzů a kruh se uzavřel. „Král klezmeru" byl totiž talentem Orlowského tak nadšen, že ho označil za svého nástupce a přizval jej i na několik svých koncertů, čímž odstartoval jeho hudební dráhu. David Orlowsky získal řadu ocenění (například v soutěži mladých hudebníků Jugend musiziert) a koncertoval v mnoha zemích - Skotsku, Portugalsku nebo dokonce JAR. Německý hudební talent studoval u několika renomovaných profesorů, od ledna 2008 se učí u Charlese Neidiche na Manhattan School of Music v New Yorku.

David Orlowsky Trio vzniklo v roce 1997. O svých spoluhráčích, vynikajícím jazzovém kontrabasistovi Florianu Dohrmannovi a klasicky vystudovaném kytaristovi Jens-Uwe Poppovi, David Orlowsky říká: „Ve skutečnosti fungujeme jako smyčcový kvartet. Jsme na sebe absolutně napojení a role každého z nás je stejně důležitá. Odráží se to také v hudbě, kterou sami skládáme. Každý z nás si nechává svobodný prostor pro improvizaci a variabilitu, na druhou stranu se snažíme zachovat její komplexnost a delikátnost." Trio nahrálo dvě velmi ceněná alba pro Sony Classical a vystupovalo na řadě festivalů, kupříkladu na festivalu v Lucernu ve Švýcarsku.

Ukázky z jejich tvorby si můžete poslechnout na www.strunypodzimu.cz či na www.davidorlowskytrio.com.

Festival Struny podzimu nabídne během podzimních týdnů další dobrodružné výpravy za hudebními zážitky. Na své vystoupení se chystá například crossoverový mág Brad Mehldau společně s operní pěvkyní Anne Sofie von Otter, houslistka Julia Fischer či jazzová královna Dianne Reeves.


Předprodej vstupenek na všechny festivalové koncerty probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně Národního divadla (provozní budova v Ostrovní ulici). Festivalové centrum je otevřeno od pondělí do čtvrtka od 11.00 do 18.00 hod.

 

Rezervace a informace jsou též na telefonním čísle 224 901 247, na e-mailu vstupenky@strunypodzimu.cz a www.strunypodzimu.cz. Předprodej probíhá také v síti Ticketpro.
 

Sledujte Struny podzimu on-line

www.strunypodzimu.cz - detailní informace o koncertech, radio Struny podzimu, videoukázky

www.o2extra.cz - pravidelné festivalové zpravodajství a exkluzivní videa

www.facebook.com/strunypodzimu - aktuální informace z festivalového dění
www.myspace.com/stringsofautumn - hudební ochutnávky festivalového program
www.youtube.com/user/Strunypodzimu - videa z vybraných koncertů

 

 

STRUNY PODZIMU 2010 - interpreti

19. září             Jan Garbarek & Hilliard Ensemble

7. října              David Orlowsky Trio

16. října            Julia Fischer & Milana Chernyavska

21. října            Alash

26. října            Brad Mehldau & Anne Sofie von Otter

31. října            Kayhan Kalhor & Brooklyn Rider

3. listopadu       Dowland Project

7. listopadu       Reflexe 2010 (Jiří Bárta, Jana Boušková, Radek Baborák, Ludmila Peterková a další)

21. listopadu     Dianne Reeves

 

SPOTLIGHT

18. října            Vijay Iyer Trio
Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.