Biokosmetika: Pohlazení z přírody

9.9.2011 | autor: Redakce PŽ

Biokosmetika: Pohlazení z přírodyNedá na ni dopustit Gwyneth Paltrow i celá plejáda dalších celebrit a své místo si pomalu ale jistě nachází i na našich nočních stolcích a koupelnových poličkách. Řeč je o přírodní neboli biokosmetice, která zažívá v posledních letech obrovský boom. Zjistěte, proč ji vaše pleť ocení, jak ji v obchodech poznáte a zda má vůbec nějaké nevýhody.

Jedním z hlavních pozitiv přírodní kosmetiky, a také důvodem k její celosvětové oblíbenosti, je přirozenost těchto produktů. Narozdíl od klasických komerčních přípravků zde nenajdete desítky chemikálií, které kůži nejen nesvědčí, ale mohou způsobovat zárodky ekzémů a dalších kožních onemocnění.

Místo syntetiky smršť vitaminů

„Přírodní kosmetika vyrobena z nejkvalitnějších rostlinných surovin a surovin pocházejících z ekologického zemědělství, případně ze sběru bylin či plodů rostoucích ve volné přírodě. Díky tomu nezatěžuje pleť syntetickými konzervanty, umělými barvivy, ropnými produkty a dalšími škodlivými látkami," přibližuje principy přírodní kosmetiky Laďka Petrjánošová z firmy M+H, Míča a Harašta s.r.o., vyrábějící přírodní biokosmetiku značky Saloos. Naopak, biokosmetika je bohatá na přírodní vitaminy, antioxidanty a jiné pleti prospěšné látky. Kosmetické produkty vyráběné přírodní cestou mají zelenou také s ohledem na životní prostředí. Ekologické myšlení je zapotřebí při výrobě obalových materiálů i jejich likvidaci a také sběr rostlin pro různé tělové oleje, balzámy, krémy a séra probíhá s přihlédnutím na ochranu životního prostředí. Výrobky navíc nejsou testovány na zvířatech.

Aby pleť dýchala jedna radost

Jak z výše zmíněného vyplývá, biokosmetika je k pleti jemnější a šetrnější. „Používáním přírodní kosmetiky se zlepšují přirozené regenerační schopnosti pleti. Přípravky dlouhodobě udržují její hydratační režim v rovnováze, čímž minimalizují riziko možných kožních zánětů, vyrážek, alergických kožních reakcí či ekzémů," vypočítává Laďka Petrjánošová důvody k užívání biokosmetiky. Tyto vlastnosti činí z přírodní kosmetiky účinného pomocníka také pro alergiky, osoby s citlivou pletí a děti.

Přirozená vůně bez parfému

Jedinci navyklí na komerční kosmetiku však mohou na naturálních přípravcích najít i několik much. Jste-li například zvyklá na parfémované masky či krémy, můžete být překvapena odlišnými aromatickými nuancemi. Některé produkty mohou být bez výraznějšího aroma, jiné naopak oplývají příjemnými výraznými vůněmi, přestože jsou založeny na přírodních éterických olejích a nejsou tedy synteticky parfémované. Vzhledem k absenci umělých konzervantů se často hovoří o kratší trvanlivosti bioproduktů, Laďka Petrjánošová však dodává, že záleží na konkrétním produktu: „Funkci konzervantů plní obsažené stoprocentní čisté éterické oleje, dále pak vitamín A a E. Díky tomu i přírodní kosmetika může mít stejnou dobu trvanlivosti jako klasická kosmetika." Čekejte také pomalejší účinky na pleť - i zato výsledek je na druhou stranu dlouhodobého charakteru.

Zorientujte se v zelené nabídce

Nejlépe tedy uděláte, když vyzkoušíte účinky přírodních přípravků sama. Sáhnout lze po značkách jako je Alverde, Botanicus, Korres, Ryor, Saloos, Weleda a mnohé další. Po paletě jednotlivých produktů se můžete porozhlédnout v lékárnách, kosmetických salonech, bioprodejnách, prodejnách zdravé výživy a hlavně ve specializovaných e-shopech na internetu. Vyplatí se však sledovat označení produktů certifikáty, hledejte například písmena CPK, CPK BIO, BDIH, ECOCERT, Charte Cosmébio nebo Soil Association Certification Limited.

Foto: Shutterstock.com



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.