Dětská šikana. Co proti ní dělat?

24.9.2009 | autor:

Dětská šikana. Co proti ní dělat?

Ač je to smutné a někdy až neuvěřitelné, bývá šikana často neoddělitelnou součástí dětského kolektivu. Z televizního zpravodajství i z novinových článků určitě znáte desítky případů, kdy takové zacházení dospělo do smutného konce. Zároveň ale existují desítky až stovky případů, kdy se na šikanu nepřijde a není řešena. Šikanou postižené děti se tak dále trápí a uzavírají do sebe. Jak zjistíte, že ve vašem okolí probíhá dětské šikanování? Jak se zachovat, pokud tímto chováním vrstevníků trpí zrovna vaše dítě?

Smutný život v dětském kolektivu

Šikanou rozumíme jakékoli chování, jehož záměrem je ublížit, ohrozit nebo zastrašovat jiného člověka, případně skupinu lidí. S šikanou se v dětském kolektivu setkáváme častěji, než jsme ochotni si připustit. Děti jsou velmi manipulovatelnými tvory a ne vždy to jsou takoví andílci, za jaké je považujeme. Od prakticky neškodného pošťuchování na pískovišti může přerůst ve velmi frustrující zážitek, který v některých (ne úplně ojedinělých) případech končí i sebevraždou. Šikana může kromě psychického týrání zahrnovat i fyzický útok, bití nebo poškozování věcí druhého člověka. Silnou váhu mají i slovní útoky, nadávky a pomluvy. Šikana rozhodně není něco, nad čím bychom měli zavírat oči, naopak.

Ticho po pěšině

O dětské šikaně se u nás stále mluví jen velmi málo, chybí potřebná osvěta v této oblasti. Důvodem je mimo jiné i fakt, že rodiče odmítají připustit, že by jejich potomci mohli být schopní něčeho tak zvráceného, jako je šikanování spolužáka. A přitom případů šikanování je na každé základní a střední škole hned několik. Šikana je zároveň velmi nebezpečná, neboť její následky – ať už fyzické, především ale psychické – jsou vážné, trvalé a často přetrvávají i do dospělosti. Slabší povahy se z šikany v raném věku nikdy nevzpamatují a traumatizující zážitky ovlivní jejich psychiku i v dalších letech.

Nebojte se promluvit, braňte se!

Pokud máte podezření, že vaše čím dál více zamlklé dítě může být obětí šikany, neváhejte a ihned si s ním promluvte. Dejte najevo trpělivost a pochopení nad pochroumanou dětskou duší. Naprosto „mimo mísu“ jsou rady typu „tak jim to vrať“. Naopak. Nenavádějte dítě k opětování násilí, pomožte mu však problém řešit. Zároveň neodkládejte řešení problému přímo ve škole, a to zejména s učiteli a jinými rodiči. Za žádnou cenu nedovolte šikaně, aby se rozvinula! V případě, že si nebudete vědět rady, obraťte se na linku bezpečí (800 155555) nebo rodičovskou linku (283 852 222). Nebraňte se řešení problému s pomocí odborníka



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Drzoun drzý Neregistrovaný | 2010-05-06 10:41:18
Přesně tak, je-li jednou děcko terčem šikany, změnou prostředí se nic nevyřeší. Problém je v tom, že agresor se agresorem nenarodí, ani oběť obětí, PŘÍČINA s velkým P je v tom, že to zpískali dospělí, a to výchovou, hlavními činiteli jsou sami pedagogové. Jedno děcko je vychováváno k dobrému, musí být slušné a na takového si učitelé rádi posvítí,jsou na něj neúměrně přísní a tlačí i na jeho rodiče. Je mu odňata možnost obrany." musí prý něco vydržet a hlaně poslouchat". Zatímco druhé dítě (agresor) je vychováváno benevoletně, může vše,co chce, nemusí ovládat své chování. Když se takové děti setkají, je to jasné. Nejhorší je,žeoběť se bránit ani nesmí.Bránit by se mohla, ale nesmí. To je pro šikanéry voda na mlýn. Kdo bude tyran a ko týraný, určují většinou bohužel autority.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.