Jak reagovat na vysvědčení

30.1.2009 | autor:

Jak reagovat na vysvědčení

Leden je měsíc pololetních vysvědčení. Pro školáky je to období stresu i napjatého očekávání, jaká paleta známek se na výsledném listu zobrazí. Podle výsledku je pak den, kdy školák obdrží vysvědčení, dnem radosti či pláče. Děti s nepříliš vyvedenými známkami mají strach z reakce rodičů a bojí se jít domů. Existují dokonce případy útěků z domova. Jak tedy dítě za vysvědčení správně odměnit a jak reagovat na špatné známky?

Když se to nepovede

Slavnostnímu předávání vysvědčení předchází několik týdnů masivního zkoušení a písemek. Školáci jsou obvykle zalezlí ve svých pokojíčcích a snaží se známky vyhnat co nejvíce nahoru. Přesto se občas stane, že se něco nevyvede. Pokud vaše dítě nepřinese domů zrovna ideální známky, ale víte, že se alespoň trošku snažilo, není  důvod pro křik ani výčitky. Potomek má určitě tak jako tak špatný pocit a bojí se vás se svými výsledky konfrontovat. Proto pochvalte, co se povedlo, za nepovedené pokárejte a pokuste se dítě pro příště motivovat k lepším výsledkům. Uvědomte si také, že každý člověk má vlohy k něčemu jinému. Vaše Anička může být humanitní typ, který píše krásné slohové práce, ale plave v matematice. Naopak sousedovic Pepíček vyniká ve fyzice, ale nejdou mu cizí jazyky a tak dále.

Chvalte za dobře vykonanou práci

Sami určitě poznáte, jestli se vaše dítě minulým půlrokem doslova proflákalo a nebo se prostě jen pár věcí nepovedlo. Smiřte se s tím, že váš potomek nebude vynikat ve všech směrech. Proto ho podporujte v těch aspektech studia, které mu jdou. Má jedničky z procvičování anglických slovíček? Zvládá dějepisné údaje? Pomáhal/pomáhala organizovat školní besídku? Všechno tohle se počítá jako plusové body, za které si vaše dítě zaslouží pochvalu.

Motivujte ke zlepšení

Naopak co se týče těch předmětů, které vašemu dítěti nejdou, neházejte flintu do žita. Pravděpodobně v nich nikdy nebude nejlepší ze třídy, ale svět se nezboří. Mohlo se stát, že dítě jen špatně pochopilo danou látku. Každopádně ho motivujte k lepším výsledkům – učte se s ním, procvičujte učivo (nejlépe zábavnou formou), požádejte staršího školáka z okolí, aby vašemu potomkovi látku vysvětlil nebo jednoduše sežeňte doučování. Veďte dítě k učení a píli, ale snažte se mu nenadávat za horší výsledky.

Odměna za vysvědčení

Co se týče dárečků za vysvědčení, je to čistě na vás. Každá rodina má své vlastní tradice a zvyky. Pokud chcete dítě za vysvědčení odměnit, nemusíte utrácet tisíce. Stačí maličkost – plyšák, nový míč, počítačová hra nebo oběd dle jeho výběru. Chcete-li zainvestovat do finančně náročnějšího dárku, využijte ho jako motivaci a oznamte to dítěti předem. Váš školák se určitě bude více snažit, bude-li mít před sebou vidinu nového kola nebo třeba mobilního telefonu. 



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.