Pořídit dítěti počítač?

15.3.2010 | autor:

Pořídit dítěti počítač? Přeje si váš potomek k narozeninám, Vánocům či za vysvědčení vlastní počítač? Požaduje dcera nový notebook, protože jej už všechny ostatní spolužačky ve škole mají? A co syn, nestěžuje si, že nemá kde hrát World of Warcraft? Ať už chcete či ne, počítače jsou neodmyslitelnou součástí dnešní kultury mladých. Je počítač nepřítelem vašeho dítěte nebo má na jeho vzdělání také kladný vliv?


PC pro malé závisláky


Přestože se časopisy s rodičovskou tématikou předhánějí ve vyjmenovávání důvodů, proč je počítač pro vaše dítě škodlivý, lze na jeho využívání nahlížet i v pozitivnějším světle. Jistě, existují objektivní důvody, které koupi počítače pro děti nedoporučují. Zvlášť u menších potomků lze častým hraní her na PC vyvolat závislost, která může přerůst až v problémy ve škole nebo ztrátu ponětí o sociální realitě. Takové dítě, je-li od prvních školních let vedeno k dennímu užívání počítače, může virtuální realitu preferovat před setkáváním se spolužáky, což vede k jeho izolaci. Těmto problémům však lze předejít, záleží samozřejmě na přístupu rodičů.


Správné dávkování PC


Vhodná motivace dítěte k různým způsobům trávení volného času pomůže eliminovat případné stinné stránky užívání PC. Snažte se o to, aby měl potomek mimoškolní čas rozdělen na několik různých časových úseků, z nichž ani jeden nebude převažovat. Kromě hraní na počítači je potřeba vyměřit nějakou chvilku na zpracování školních úloh, aktivity s kamarády, sport a hobby (fotbal, flétna, tanec), případně další vzdělávání (kurzy angličtiny). Díky mnohostrannému a komplexnímu programu nebude dítě vysedávat před bedýnkou hodiny.


Pozitivní vliv počítače


Když už dítě k počítači zasedne, nemusíte se chytat za hlavu. Některé z funkcí tohoto výdobytku milénia totiž pomáhají vašemu potomkovi rozvíjet určité části osobnosti a procvičovat mozek, což mu pomůže nejen ve školní sféře, ale i v budoucím životě. Logické hry, hlavolamy a adventury byly ostatně vynalezeny právě z tohoto důvodu. Také herní strategie nejsou úplně od věci. Dítě se s jejich pomocí naučí komplexnímu přemýšlení a plánování. A co vy víte, třeba syna chytnou taje počítačů natolik, že se jednou stane vynikajícím programátorem.

 Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.