Problémy s učením u dětí: jaké mohou být příčiny?

19.3.2014 | autor: Kateřina Mazáková

Problémy s učením u dětí: jaké mohou být příčiny?

Jak vyřešit problém s učením vašeho dítěte? Nejdříve je samozřejmě nutné odhalit příčinu školních neúspěchů, což nemusí být vůbec jednoduché. Nápomocní vám mohou být školní psychologové nebo výchovní poradci, kontaktovat je může být velmi prospěšné, ale zkuste to nejdřív sami. Řešení je často ukryto v dostatečně citlivém přístupu rodičů a ve zvážení všech možností.

Stres

Život je náročný nejen pro dospělého, ale i pro dítě, které také prožívá stres a bez vaší pomoci se s ním nemusí správně vypořádat. Důležité je s dítětem jakýkoli problém řešit a pomoct mu. Avšak ještě důležitější než řešení aktuálního problému je naučit ho zvládnout emoce a prožitky, které se na nás spolu s problémy valí.  Strach a úzkost, to jsou doprovodné pocity stresových situací, s kterými je potřeba se naučit pracovat.  Posilujte jeho sebedůvěru. Jedině když mu ukážete, že strach a úzkost jsou zbytečné a dodáte mu dostatek sebevědomí, bude schopné odolávat stresu a řešit klidně problémy, které přijdou. Chvalte své děti a nestresujte je zbytečnostmi. Nejdůležitější je, aby byly zdravé, klidné a radostné. :-)

Pokud máte pocit, že je vaše dítě ve stresu, ulehčete mu, ale nepřehánějte svou péči nebo mu tím přivodíte stres nový. Netlačte na něj, nesnažte se ho izolovat doma a nutit ho odpočívat. Existují dva typy stresů, jde o eustres a distres. Distres je negativní stres spojený s pocity zoufalství nebo bezmoci, ale eustres je pozitivní, léčivý a prospěšný. Takový stres naopak zvětšuje výkony, je spojen s mimořádnými silnými prožitky avšak příjemného rázu. Dítě ve stresu by tedy mělo odpočívat, ale nechovejte se k němu jako k nemocnému, nechte ho dýchat a odpočívat po svém třeba s kamarády, nechte ho něco zažít, aby se u něj dostavil povzbudivý eustres, který působí jako skvělá motivace.

Motivace

Dalším důvodem problémů s učením může být nedostatek motivace. Motivace podněcuje, směřuje a udržuje chování člověka. Mluví se o motivačních zdrojích vnitřních a vnějších. Mezi vnitřní motivační zdroje patří například potřeba uznání, bezpečí, seberealizace, sociální nebo estetické potřeby, potřeby pozitivních vztahů apod. Vnější mohou být očekávání okolí, povinnosti apod. Zamyslete se, jestli má vaše dítě uspokojené potřeby důležité pro nastartování motivace. Cítí se v bezpečí? Není na něj kladen příliš velký tlak, příliš velké očekávání, o kterém se třeba domnívá, že ho nemůže naplnit? Z něčeho takového by mohlo být vaše dítě ve stresu nebo ztratit potřebnou motivaci k učení.

Poruchy učení

I taková je možnost. Vaše dítě může mít některou z poruch učení jako je dyslexie, dysgrafie, dysortografie nebo dyskalkulie. Ničeho se neobávejte, nic nepopírejte. Naopak, pokud máte podezření, že vaše dítě trpí některou z poruch učení, zjistěte to v pedagogicko-psychologické poradně. Nic na tom není a dítěti se vyjde víc vstříc v jeho potřebách a bude spokojenější. 

Dyslexie: Porucha může postihnout rychlost a správnost čtení. Dítě často domýšlí text, zaměňuje písmena a čte pomaleji.

Dysgrafie: Jde o poruchu psaní. Problém je znát na úpravě písma i na osvojování jednotlivých písmen.

Dysortografie: Porucha pravopisu, která se projevuje specifickými dysortografickými chybami.

Dyskalkulie: Dítě má problém s operacemi s čísly, matematickou představivostí a prostorovou představivostí. Potíž mu tedy dělá jak aritmetika, tak geometrie. 



Autor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.