4 rady, které vám pomohou v domácnosti u dětí

24.6.2022 | autor: Redakce PŽ

S příchodem ratolestí do našeho života se náš svět jednou provždy změní. Naše domovy naplní upřímný dětský smích, občas i pláč a srdce nepřekonatelná láska. Péče o domácnost se však změní na nekonečný kolotoč a my tak občas zapomínáme na to, co nejvíc si to celé užít. Protože pravdou je to jedno velké klišé, a to, že se ani nenadějeme a děti vyrostou a vyletí z hnízda.

 

Jak se tedy postarat o domácnost, trávit s dětmi kvalitní čas, chodit do práce a přitom se z toho všeho nezbláznit? Přinášíme vám 4 rady, které by vám mohly pomoci

1.Dobrá organizovanost

Pod dobrou organizovaností myslíme domácnost zařízenou tak, že všechno má své místo, věci jsou přehledně označeny a každý se proto snadno vyzná v tom, kde co patří. Taková domácnost se mnohem snáze udržuje v pořádku, protože věci se zbytečně neválí tam, kde nepatří.

 

Kromě toho se tím dá předejít zbytečným hádkám. Pokud máte například více dětí v podobném věku az nějakého důvodu mají některé oblečení dvojmo, není nic jednoduššího než použít jmenovky na textil a označit je.

 

Rovněž pokud vaše děti pravidelně navštěvují kolektiv, označením jejich oblečení si ušetříte spoustu nervů a času. Děti totiž věci velmi jednoduše zapotroší nebo si omylem sbalí domů něco, co jim nepatří. Pokud použijete jmenovky pro děti ztráty a omyly značně eliminujete, případně ztracené věci značně usnadníte vrácení ke správnému majiteli. Pokud přemýšlíte nad tím jak věci označit, za nás vyhrává razítko na oblečení – textil , skutečně ten nejjednodušší, nejrychlejší a velmi trvanlivý způsob.

 

2.Časový harmonogram

 

Zadruhé jde o efektivní práci s časem, tedy všechno to plánování, tabulky, logistiku. Věnujte každý večer pár minut tomu, co vše potřebujete druhý den stihnout a vytvořte si časový harmonogram. Nezapomeňte si tam započítat i volný čas, který je pro dlouhodobé funkční fungování velmi důležitý. Stejně jako čas výhradně pro sebe, manžela či pro vaše děti. Zdá se to nemožné? Hned vám napadá, že to by den musel mít více než 24 hodin? Možná tomu nebudete věřit, ale dobré plánování vám denně ušetří hromady času

 

3.Dělba práce

Na domácnost nejste sama. Respektive nemusíte. A nemyslíme tím jen pomoc vašeho manžela, i když slovo pomoc tady v podstatě ani moc nepatří. V dnešní společnosti hlavně v postkomunistických zemích je sice rozdělení prací a povinností značně genderově zabarveno (žena pečuje o děti a domácnost, muž vydělává peníze, případně pečuje o práce kolem domu), ale postupně toto přesvědčení ubírá na síle. Hlavně mladé vzdělané páry si uvědomují, nesmyslnost tohoto stereotypu. Takže manžel vám s domácností nepomáhá. Jednoduše se o ni stará stejně jako vy, protože v ní žije.

 

Kromě manžela, ale ve vaší domácnosti žijí také děti. A ty milují pomáhat. Především když jsou malé. Už 18měsíční dítě si umí po sobě umýt sklenici a talířek či zapnout myčku nádobí. Problémem však často bývá, že když jsou děti malé, nejsou k práci puštěny - protože to dlouho trvá, neudělají to pořádně, atp. A tedy v době, kdy o to přirozeně jeví zájem, není jim to dovoleno. Není se co divit, že když to najednou chcete od puberťáka, protestuje. Zatímco děti, které jsou k domácím pracím vedeny od malička, to velmi často berou jako naprostou samozřejmost.

 

Vytvořte jim tento návyk už od mala. Za vaši trpělivost v procesu jejich učení to opravdu stojí.

 

4.Nemusí to být dokonalé

Touha po dokonalé domácnosti s dětmi? Máte ji? Zbavte se jí. Je totiž nedosažitelná. Mít byt či dům jako z katalogu a přitom děti je opravdu vysoká meta. A stojí vám to za všechny ty nervy a čas?

 

Samozřejmě, můžete mít pěkně uklizené, čisté podlahy, záchod či ustlánou postel. Ale smiřte se s tím, že se někde budou povalovat hračky a váš gauč nebude pravidelně ve stavu na instagramovou fotku. Ale ten život s dětmi za to prostě stojí!



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.