Začínáme s dětmi na lyžích

1.10.2012 | autor: Redakce PŽ

Začínáme s dětmi na lyžích

Jestliže bude letošní zima pro vaše děti tou první, ve které nazují lyže a budou se pokoušet sjet cvičnou loučku, možná přivítáte pár tipů, jak postupovat při výuce a jaké vybavení dětem pořídit.

Kdy začít?

Ideální věk pro lyžařské začátky je samozřejmě individuální a závisí na fyzické i psychické vyspělosti dítěte. Většinou se však dítě může poprvé postavit na lyže mezi druhým a třetím rokem života.

Plastové lyžičky jako ochutnávka

Pro úplné začátky s lyžováním jsou určeny plastové lyžičky v délce 70 cm, které se připínají na běžné zimní boty pomocí přezek. Tyto lyžičky jsou vybaveny protiskluznými šupinami na skluznici, aby nepodkluzovaly směrem vzad, což dítě využije při popojíždění po rovině a při stoupání do mírného kopečka.

Na těchto lyžičkách by si dítě mělo zvyknout na pocit mít něco připnutého na nohou a vyzkoušet na rovině nebo hodně mírném kopci. Žádný nácvik techniky se na nich neprovádí, jde o to, aby si dítě lyžování vyzkoušelo a aby ho to bavilo.

První opravdové lyže 

První opravdové dětské lyže se vyrábív délkách 70-90 cm a vybíráme vždy nejméně o 20 cm kratší, než je výška postavy dítěte, u úplných začátečníků klidně ještě kratší. Rozhodně nekupujeme lyže delší s tím, že do nich cítě doroste. Dlouhé lyže se dítěti velmi špatně ovládají, proto nedělá odpovídající pokroky a lyžování se mu může i znechutit.

V této kategorii rozhodně není třeba řešit konstrukční vlastnosti lyží, modely všech výrobců se těchto délkách vyznačují tím, že jsou hodně měkké, lehké a poměrně výrazně krojené, aby byla usnadněna jejich ovladatelnost. 

Velký je naopak výběr designů těchto lyží s atraktivními dětskými motivy. Nechme dítě vybrat lyže, které se mu budou líbit, protože jej pak snáze získáme pro lyžování.

Centimetr v přezkáčích

Také dětské lyžařské boty vybíráme v odpovídající velikosti. Dětská noha roste rychle, takže je možné koupit boty větší, ale s rozumem. Doporučuje se vybrat boty se stélkou o jeden centimetr delší než chodidlo.

U malých dětí můžete klidně zvolit lyžařské boty se zadním nástupem a jednou přezkou. Pro danou úroveň lyžování plně postačí, navíc jejich výhodou je, že se do nich dítě dokáže bez pomoci obout.

Názorně a zábavně

Při výuce stále upřednostňujeme zábavnou formu, dítě si v tomto věku musí k lyžování především vybudovat vztah. Učíme jej spíše názornými ukázkami, než vysvětlováním.

Terény, ve kterých se pohybujeme, samozřejmě přizpůsobíme lyžařské zdatnosti dítěte. Začínáme na mírném svahu, když to dítěti jde, postupně se můžeme přesunout na modrou sjezdovku.

Při výuce nepoužívejte hůlky, ty přijdou na řadu až ve chvíli, kdy má dítě zvládnutou práci nohou.

Lyžování větších dětí

Lyže v kategorii 100 – 120 cm jsou konstrukčně řešeny stále s důrazem na ovladatelnost a nízkou hmotnost, převažují kompozitová jádra. Designově se tu objevují napodobeniny špičkových dospělých modelů, neboť často chce mít dítě sjezdové lyže jako tatínek.

Boty již volíme raději s předním nástupem a nejméně třípřezkové, aby dostatečně fixovaly nohu.

Ve výuce stále převažuje názorná a zábavná forma, dítěti však již můžeme i leccos vysvětlit a lze jej motivovat i lehkým soutěžením. Pokud dítě již zvládá základy, můžeme do výuky zařadit i lyžařské hole.

Lyžařský instruktor

Hodně se diskutuje o tom, zda je lepší dítě učit sami, nebo využít služeb lyžařského instruktora. Asi  nejlepší je zvolit zlatou střední cestu a oba přístupy kombinovat.

Možná  jsme sami dobrými lyžaři a víme jak na to, ale instruktor zase bude mít u dítěte jinou autoritu, má s výukou větší zkušenosti, zpravidla má  i k dispozici různé výukové pomůcky.

V lyžařské škole můžeme volit mezi individuální a skupinovou výukou. Výhodou individuální výuky je, že se instruktor věnuje pouze našemu dítěti a výuka je intenzivnější, ve skupince je zase dítě motivováno tím, že lyžuje s kamarády nebo se snaží se ostatním vyrovnat.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.