Chůva! Ano nebo ne?

20.2.2009 | autor:

Chůva! Ano nebo ne?V posledních letech přibývá případů, kdy pracující rodiče najímají k dětem chůvy. Ženy chtějí budovat kariéru a s tím souvisí nástup do práce co nejdříve po mateřské dovolené. Co dělat s malými špunty, když babičky nemají čas denně? Uvažovali jste někdy o praktickém a jednoduchém řešení, totiž najít si k dětem profesionální pečovatelku? V následujících řádcích se dočtete, proč byste si měli chůvu pořídit a v čem vám může pomoci.

Profesionální chůva může být ideálním řešením pro ženy, které se chtějí věnovat svojí kariéře a zároveň mít jistotu, že je o jejich děti vzorně postaráno. Než se rozhodnete najmout specializovanou pečovatelku, měla byste pečlivě zhodnotit všechna pro a proti.

Výhody

Jednoznačnou výhodou je ušetření času. V rodinách zaměstnávajících chůvu se mohou partneři věnovat svým pracovním povinnostem bez zbytečného strachu od dítě. Chůva by se měla stát skoro členem rodiny – proto není vhodné střídat hlídání o miminko mezi různé osoby. Nejlépe mít jednu paní na hlídání a na tu se plně spolehnout. Děťátko si musí na novou osobu v domě zvyknout, proto mu vyhovuje, když má kromě maminky jen jednu pečovatelku. Babičky a tetičky v nouzi pomohou, ale pro miminko to může být matoucí.

Finance

Jako velká nevýhoda se může jevit finanční hledisko. Chůva není levná záležitost, za hodinu si profesionální pečovatelky účtují od sta do sto třiceti korun, v závislosti na zkušenostech a lokalitě. Jednodenní hlídání vás tak může vyjít na osm set až tisíc pět set korun. Cena bývá nejčastějším důvodem, proč ženy zůstávají na mateřské déle nebo spoléhají na jesle, školky a občasné hlídání od příbuzných.

Jak najít ideální chůvu

Další hledisko, které byste měli při výběru chůvy zvážit, jsou reference a zkušenosti. Obecně jsou nejvyhledávanějšími chůvami ženy ve věku babiček, které už vychovaly nejen své děti, ale mají několikaleté zkušenosti s výchovou v jiných rodinách. To ale není podmínkou. I mladé dívky, studentky, se zkušenostmi s hlídáním mohou být dobrými chůvami. Se ženou, která se bude starat o vaše potomky, byste si rozhodně měly "sednout". Nevyplatí se hledat jen tak „naslepo“, obraťte se tedy nejlépe na specializované agentury zprostředkovávající hlídání. Jejich kandidátky bývají pečlivě prověřované a zaučené. Další možností je poptat se známých a kamarádek na jejich zkušenosti. Dobrá zkušenosti blízkých přátel je jednou z nejlepších reklam. Proto se nebojte nechat si někoho doporučit. Připravte se na to, že proces hledání chůvy nebude jednoduchý, důležité je být při hledání vytrvalá.

Důvěřuj, ale prověřuj!

S výše zmíněným souvisí také problém důvěry – pro lecjakou ženu není jednoduché začít důvěřovat naprosto cizí osobě. Důvody mohou být různé, od strachu o dítě až po nejistotu pouštět do domu někoho cizího. Tady je nejlepším způsobem řešení obrátit se na skutečně profesionální a vyzkoušenou chůvu – jak ze známosti tak z agentury. Správná pečovatelka rozhodně nenahrazuje dítěti matku, ale stará se, aby miminko bylo v pořádku, hraje si s ním a rozvíjí jeho osobnost. Rozhodně si nepleťte chůvu s uklízečkou.

Každopádně je důležité si promyslet všechna pro a proti a ujasnit si, jaké výhody by pro vás konkrétně zaměstnávání chůvy přinášelo. Nezbývá než popřát hodně úspěchů při hledání té pravé!Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.