Jméno potomka: privilegium rodičů nebo noční můra?

14.2.2009 | autor:

Jméno potomka: privilegium rodičů nebo noční můra?

Výběr jména pro dítě se většinou považuje za privilegium rodičů. To, že ale úkol není nikterak lehký a často představuje obtížnou věc, nakonec zjistí každý, kdo se s pojmenovaním potomka musel potýkat. Proto je důležité vědět, kde se při výběru jmen pro dítě inspirovat. Jednu z takových inspirací představují statistiky Českého statistického úřadu, které vydává v lednu každého roku.

Statistika pomůže

Statistika nejčastějších dětských jmen nepatří sice k hlavním činnostem Českého statistického úřadu, veřejnost mívá nicméně o výsledky těchto statistik každoročně velký zájem. Rodiče vybírající vhodné jméno pro svého budoucího potomka mohou statistiku použít jako praktické a užitečné vodítko samotného výběru toho správného jména, ale také jako obohacení domácí napínavé diskuze o zajímavé a jinde nedostupné informace. Získají zde přehled o jménech nejčastějších i výjimečných. A možná s údivem zjistí, že se jméno, které svému dítěti tak zodpovědně vybrali, zrovna veze na aktuální módní vlně většiny, a že jejich skvělý nápad možná není až tak jedinečný, jak si přáli.

Honzík nebo Terezka?

Při podrobnějším podledu dovnitř této statistiky zjistíme, že již celých devět let v holčičích jménech kralují Terezky. Ve svém prvenství si udržují značný početní odstup od dalších jmen, kterými jsou Kateřina, Natálie a v poslední době i Eliška.

U chlapeckých jmen se na prvních příčkách objevují především Janové a Jakubové, kteří se střídavými úspěchy bojují o první místo. V závěsu za nimi můžeme najít Martiny, Tomáše či Ondřeje.

Najdete i exotiku

Podle statistického úřadu se v České republice netradiční a zvláštní jména objevují většinou u dětí, u nichž je alespoň jeden z rodičů cizí státní příslušník. Jména zachovávají cizokrajnou tradici, která je v zemi rodičů dítěte běžná. Mezi děvčátky tak můžeme najít Aileen, Charlottu, Miu, Ketty nebo Thi Huyen, u chlapců třeba Kevina, Justina, Patricia, Huu Trunc nebo Nathana.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.