Když miminko pláče

7.4.2009 | autor:

Když miminko pláče

Zvláště novopečetěné matky mají problém rozpoznat, proč dítě pláče. Jedná se snad o něco závažného? Je to hlad, bolest, úzkost nebo něco jiného? Matka se zpravidla pak o své dítě začne strachovat a novorozenec, vnímající snad ještě jako pozůstatek pupeční šňůry velice bystře každý psychický záchvěv matčiny osobnosti, začíná křičet ještě usilovněji. Co s tím?

Pět nejčastějších důvodů

Obecně platí, že miminka pláčí převážně z pěti příčin: z hladu, bolesti, vzteku, smutku nebo z osamění či nudy. Pokud si maminka není jistá, proč dítě pláče, měla by podle doporučení expertů vyzkoušet první příčinu. V prvních měsících je hlad nejčastějším důvodem k pláči dítěte a pokud by snad křičelo z jiných příčin, je fyzický kontakt s matkou, ke kterému při kojení dochází, každopádně uklidňující. Dítě se cítí v blízkosti své matky bezpečně a pokud by snad plakalo ze smutku, nudy či osamění, je i toto způsobem, jak jeho pláč utišit.

Bolest je slyšet jinak

Vedle toho je křik, jehož příčinou je bolest, diametrálně odlišný. I nezkušená matka jej zpravidla pozná sama. Je ostrý, krátký a intenzivní. Většinou je doprovázen i jinými příznaky nemoci jako třeba zvýšenou teplotou, nechutí k jídlu a podobně. V takovýchto případech je nutné jednat co nejrychleji a nic nezanedbat - rychle k doktorovi!

Pláč je komunikace

Když není uspokojena nějaká potřeba dítěte, dochází ke křiku ze vzteku. Není se co divit. Dítě je bezmocné a jediné, co může udělat, je být slyšet. Úkolem matky je pak najít příčinu toho, proč se dítě vzteká, a odstanit ji. To samozřejmě není někdy jednoduché, proto pokud se vám ji nepodaří objevit, vezměte dítě alespoň do náruče a pokuste se jej utišit fyzickým kontaktem.

Křik ze smutku, stejně jako pláč z osamění a nudy, nejlépe vyřešíme zvýšenou pozorností, kterou dítěti věnujeme. V takovéto chvíli se musí matka snažit být mu co nejvíce na blízku, aby mohla tišit jeho úzkosti.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.