Živnostenský list. Co musíte splnit pro jeho získání?

15.4.2014 | autor: Marie Baxová

Živnostenský list. Co musíte splnit pro jeho získání?

Začínáte podnikat nebo pracujete pro někoho, ale musíte mít svůj živnosťák? K tomu všemu potřebujete živnostenský list. Co všechno musíte splňovat, aby jste ho dostali?

Co musíte splňovat

Začít podnikat je dnes snadné, stačí k tomu dobrý nápad a základní kapitál. K podnikání podle zákona ČR musíte mít platní živnostenský list, ale pro jeho vydání musíte splňovat následující podmínky.

 

  • Dosažení věku 18 let
  • Svéprávnost
  • Trestní bezúhonnost – o výpis z rejstříku trestů si zažádáte na matrice na příslušném městském úřadě.
  • Potvrzení o tom, že nemáte vůči finančnímu úřadu dluhy

Kam musíte jít

O živnostenský list si můžete pořádat na každém živnostenském úřadě, kde vyplníte žádost. Dnes si můžete žádost vyplnit i elektronicky. K vyplněné žádosti přiložíte ostatní potřebné dokumenty a zaplatíte 1000 kč. Úřad by vám měl živnostenské oprávnění vystavit do 15 dnu.

Jaké jsou druhy živnosti?

Volné- k provozování volné živnosti nemusí žadatel prokazovat odbornou způsobilost. Může je provozovat i žadatel s nedokončeným základním vzděláním. Jedná se například o fotografické služby, překladatelská činnost, ubytovací služby nebo chov zvířat.

Vázané-pro tento druh podnikání je potřeba, aby žadatel splňoval potřebnou způsobilost, rekvalifikaci nebo dokonce praxi. Jde o činnosti v oboru například oční optika, výroba protéz nebo podnikání s nebezpečnými odpady.

Řemeslné- pro tento druh živnosti je zapotřebí odborné způsobilosti, například vyučení v příslušném oboru, maturitní zkoušku nebo diplom o absolvování vysoké školy v příslušném oboru. Nejčastěji jde o obory kovářství, kadeřnictví, zlatnictví nebo hostinská činnost.

Koncesované- Oproti předešlým druhům živností, kdy je příslušnému úřadu ohlašujeme, o koncesi musíme žádat, protože k jejich provozování je zapotřebí souhlas podle zvláštního zákona. Jedná se například o provozování taxislužby, výrobu výbušnin, prodej zbraní nebo výroba tepelné energie.

Seznam všech živností a jejich oborů naleznete v příloze Živnostenského zákona.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.