Antikoncepce – která je nejlepší?

18.7.2009 | autor:

Antikoncepce – která je nejlepší?

Antikoncepce je velmi důležitá součást sexuálního života – tedy v případě, že se zrovna nesnažíte o početí potomka. Existuje mnoho metod, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím. Každá z metod má své výhody a každému vyhovuje něco jiného. Pojďme se tedy společně podívat, z čeho vlastně máte na výběr.

Antikoncepční metody se v zásadě dělí do několika kategorií, které nabízejí různé možnosti zabránění početí.

Přirozené metody antikoncepce

Antikoncepce přirozená zahrnuje takové praktiky, jako je metoda plodných a neplodných dnů, přerušovaná soulož, měření bazální teploty a další.  Její úspěšnost se odhaduje okolo pětasedmdesáti procent. Mezi její výhody patří absence vedlejších účinků a finanční hledisko. Přesto není doporučována z hlediska nízké ochrany a vyššího rizika nechtěného otěhotnění. Svůj význam může mít pro ženy, které z důvodů náboženských či etických odmítají jiné druhy antikoncepce.

Bariérová antikoncepce

Bariérová se nazývá proto, že vytváří jakousi mechanickou překážku a tím tvoří bariéru v cestě spermií do dělohy. Dělí se na mužskou a ženskou. Můžeme sem zařadit například pesar, diafragma a vaginální hloubku.

Mužská bariérová antikoncepce je asi nejvíce používanou metodou zabránění početí vůbec – kondom. Jeho velkou výhodou je, že jako jediná antikoncepční metoda dokáže při pohlavním styku ochránit před pohlavně přenosnými chorobami. Kondomy jsou také ideální díky snadné dostupnosti a nízké ceně. Nevýhodou kondomu je možnost sklouznutí nebo poškození během styku a také možný snížený sexuální prožitek. Spolu s pesary představují relativně spolehlivou antikoncepci (u kondomu přes devadesát procent, u pesaru kolem osmdesáti). Někdy se může stát, že kondom či spermicidy u pesaru vyvolají alergickou reakci, jinak se však nedá o žádných vedlejších účincích mluvit.

Chemické metody antikoncepce

Chemické antikoncepční metody fungují na principu spermicidních látek. To jsou látky, které znehybňují (či přímo hubí) spermie. K chemickým antikoncepčním metodám patří pěny, želé, krémy nebo globule. Výhodou chemické antikoncepce je dostupnost. Krémy a gely jsou volně prodejné a nejsou finančně náročné. Látky mají navíc zvlhčovací efekt, což může vést ke zvýšení prožitku. Nevýhodou je nižší spolehlivost, proto se chemická antikoncepce doporučuje spíše jako doplněk kondomu. V některých případech se také mohou objevit alergie na některé substance obsažené v krémech.

Hormonální antikoncepce

Tento druh ochrany před otěhotněním je v současné době jedním z nejvíce využívaných. Zároveň patří k nejspolehlivějším metodám. Hormonální antikoncepce je na lékařský předpis, není tudíž volně prodejná. Existuje mnoho druhů, od pilulek přes injekce až po náplasti. Hormonální antikoncepce může mít mnoho příznivých vedlejších účinků (zlepšení pleti, upravení cyklu) stejně jako nepříznivých (změny nálad). Jedná se však o velmi spolehlivou metodu (nad devadesát pět procent).

Chirurgické metody antikoncepce – sterilizace

Jsou sice velmi spolehlivé ovšem v mnoha případech nevratné. Objevují se problémy s otěhotněním a mít vlastního potomka většinou jde jen metodou asistované reprodukce.

Nitroděložní tělísko

Působí mechanicky a chemicky. Z některých tělísek se uvolňují hormony. Takové druhy jsou nejspolehlivější. Vedlejší účinky jsou spíše vzácné, občas se může projevit slabé krvácení a nepravidelné špinění. Tělísko je vhodné i pro ženy kuřačky nad 35 let, které většinu ostatních druhů antikoncepce používat nesmějí.  



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.