Jak děti dostat od monitoru ke knížce?

21.10.2016 | autor: Redakce PŽ

Jak děti dostat od monitoru ke knížce?

Děti zvyklé číst mají výrazně lepší slovní zásobu. Nemají potíže s gramatikou. Mají větší představivost a lepší písemný projev. Ale to jim nevysvětlíte, a když nebudou chtít, nemá smysl je do čtení nutit. Musí je to bavit! Jak docílit toho, aby vaše děti více četly?

Motivace je nejdůležitější

Do čtení nemá smysl děti nutit. Nátlakem docílíte akorát toho, že budou ke čtení přistupovat s odporem a vášniví čtenáři se z nich s donucením těžko stanou. Chce to začít pomalu a nenápadně.

-          Zkuste namísto domečku pro panenky pořídit dětské encyklopedie, a až vám budou pokládat zvídavé otázky, ukažte jim odpověď v nich. Pokud je tato forma bude bavit, rozšiřte svou zásobu o další naučnou literaturu pro děti, ve které jsou zajímavé informace podané zábavnou a nenáročnou formou.

-          Začněte s obrázkovými knihami bez velkého množství textu. Komiksy jsou opět v kurzu a filmy podle komiksových předloh lámou v kinech rekordy a budou děti bavit určitě víc než klasické knihy.

-          Nebojte se e-knih a audioknih. Pokud své dítko nemůžete dostat od tabletu či počítače, zkuste jim pořídit e-knihu nebo audioknihu. Ale nezapomeňte se zeptat, jakou by chtěli.

Tip: Knížka je tím nejhodnotnějším vánočním dárkem. Tipy na vánoční dárky pro děti najdete v Agátině světě – jak na eshopu, tak v kamenných prodejnách.

Jaké knížky nejvíc frčí?

Děti od devíti do čtrnácti let ocení Deníky malého poseroutky. Holky i kluci v každém věku mají stále rádi příběhy Harryho Pottera a pomalu se z Harryho stává klasika nejen pro děti. Starší čtenáři propadají Hrám o trůny, Hunger Games a Divergenci.

Tip: Knihy, které se dočkaly filmového či seriálového zpracování slaví u mladé generace zvláště velký úspěch. Pokud vaše děti mají nějaký takový film či seriál rády, můžete je zaručeně nalákat na fakt, že v knihách jsou události a vysvětlení děje, které se do filmu už nevešly.

Určitě stojí za to dětem ve výběru titulů vyhovět a nenutit je do knih, které je nelákají. Jakmile se začtou, ostatní knihy si je najdou. Jen stačí, aby se „zaháčkovaly“.

Co čtou vaše děti a jaké tituly jste měli v dětství rádi vy?Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.