Oddělené jednání v mediaci může vše posunout kupředu. Jak to funguje?

5.11.2019 | autor: Redakce PŽ

V průběhu mediace se někdy můžete setkat i s takzvaným odděleným jednáním. Zajímá vás, o co přesně se jedná a jak to funguje?

Proč se může oddělené jednání při mediaci hodit

Mediace spočívá mimo jiné v tom, že se všechny strany konfliktu sejdou a společně s mediátorem hledají takové řešení dané situace, které bude mít pro všechny pozitivní přínos. I přes tento fakt je ovšem možné část mediace vést odděleně, a to na takzvaném odděleném mediačním jednání.

K tomu se přistupuje zejména v případech, kdy je potřeba mluvit s mediátorem o věcech, o nichž jedna strana nechce hovořit před tou druhou. Ovšem zároveň se jedná o informace, které jsou pro mediátora klíčové.

Všechny strany musí souhlasit

Aby oddělené jednání v rámci mediace mohlo proběhnout, je důležité, aby s ním všechny strany sporu souhlasily. V praxi se ovšem lze setkat s tím, že jedna ze stran z principu či z nějakého vážnějšího důvodu oddělené jednání odmítne. V takovém případě musí mediace pokračovat dále za přítomnosti všech stran, případně ji může mediátor ukončit.

Nezáleží přitom na tom, v jakém momentu se strany pro oddělené jednání rozhodnou. Lze jej absolvovat jak hned na začátku, tak kdykoliv v průběhu, nebo až na konci. Záleží zkrátka na vzájemné domluvě.

Průběh odděleného jednání

Jestliže se strany sporu pro oddělené jednání rozhodnou, domluví se s nimi nejprve mediátor na přibližné délce trvání rozhovoru s každou z nich. A zároveň je seznámí s tím, jak bude oddělené jednání probíhat.

Na to, co se mediátor při odděleném jednání dozví, se vztahuje princip mlčenlivosti. Veškeré informace jsou tak naprosto důvěrné. Zároveň platí, že oddělené jednání rozhodně neslouží k žádnému vymýšlení strategie na druhou zúčastněnou stranu. Jeho cílem je spíše lepší pochopení potřeb obou stran.

Více informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.cz.

 Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.