Odškodnění nemajetkové újmy po dopravní nehodě: Na co máte právo?

3.10.2019 | autor: Redakce PŽ

Dopravní nehoda se může přihodit každému. Pokud jste se stali její obětí, pravděpodobně řešíte odškodnění nemajetkové újmy. Zjistěte, jak se dělí a z čeho se při odškodnění vychází.

Rozdělení odškodnění nemajetkové újmy

Odškodnění nemajetkové újmy můžeme rozdělit na:

  • odškodnění bolesti po dopravní nehodě,
  • odškodnění trvalých zdravotních následků (ztížení společenského uplatnění),
  • odškodnění další nemajetkové újmy.

Odškodnění bolesti po dopravní nehodě

Tato náhrada nemajetkové újmy bývá poškozenými první uplatňovanou. Při jejím výpočtu se přitom vychází z hodnoty jednoho bodu odškodnění bolesti, který se odvozuje od jednoho procenta průměrné hrubé mzdy za kalendářní rok předcházející roku, v němž bolest vznikla. Jelikož v roce 2018 byla průměrná mzda ve výši 31 885 Kč, činí v roce 2019 hodnota jednoho bodu 318,85 Kč.

Odškodnění trvalých zdravotních následků

Pro určení odškodnění ztížení společenského uplatnění slouží Metodika k náhradě nemajetkové újmy na zdraví, která je vypracována Nejvyšším soudem. Využívá se přitom v odškodňovací praxi pojišťoven v rámci mimosoudního i soudního odškodnění dopravních nehod.

V rámci odškodnění ztížení společenského uplatnění lze rozhodně doporučit, abyste vyhledali kvalitního znalce a specializovaného advokáta, který jej správně stanoví. Tak budete mít jistotu, že výše odškodnění je správná a adekvátní vzhledem k vašim následkům. Platí přitom, že ztížení společenského uplatnění se obvykle hodnotí až rok od autonehody, jakmile dojde k určité stabilizaci zdravotního stavu pacienta.  

V rámci mimosoudního odškodnění dopravních nehod přitom obvykle nebývá příliš poskytována další nemajetková újma.

Více informací z oblasti odškodnění dopravních nehod najdete na www.odskodneninehody.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.