Spořicí účet, nebo raději termínovaný vklad?

28.2.2017 | autor: Redakce PŽ

Nechat ležet peníze na obyčejném účtu, kde se úrok pohybuje v desetinách či setinách procenta, je docela nerozumné, když by vám mohly vydělávat. Jsou lidé, kteří dokážou částku zhodnotit až několikanásobně, jenže k tomu potřebujete znalosti, čas a především chuť riskovat. Při tak ziskových metodách totiž není zhodnocení úplně jisté. A pak jsou tady různé spořící účty a termínované vklady.

Jistý výdělek s pojištěním ze zákona

Poslední jmenovaná možnost je pro běžného člověka, který chce nechat své peníze vydělávat, asi nejschůdnější cestou. Obrovskou výhodou je, že to není nijak časově náročné – účet je založený za pár minut a kromě posílání peněz se nemusíte o nic jiného starat. Své peníze po zúročení určitě dostanete, riziko jejich ztráty je nulové, protože vklady jsou ze zákona pojištěny až do výše 100 000 euroNabídka spořících účtů i termínovaných vkladů je navíc velmi bohatá, a tak se dají vybrat účty s úrokem, o němž už by se dalo uvažovat.

Slušné úročení s krátkou výpovědní lhůtou

Termínovaný vklad je sice fajn, ale spořící účty jeho popularitu trochu překonávají. Termínované vklady mívají zhodnocení až kolem 3 %, ovšem mnohým lidem se nelíbí, že jsou časově vázáni a peníze si nemohou vybrat dříve než v určený datum. Vklad se obvykle sjednává na dobu několika let, a jelikož spousta lidí neví, co bude za rok, nemohou sáhnout po této variantě.

Spořící účty tuto nevýhodu odstraňují. Úrok je sice nižší, ale máte jistotu, že si peníze budete moci kdykoliv, případně s krátkou výpovědní lhůtou, vybrat.

Pojďme si tedy přehledně shrnout výhody spořícího účtu oproti jiným formám zhodnocení peněz:

· o své peníze za žádných okolností nepřijdete,

· už předem víte, kolik peněz nakonec získáte,

· částku je možné velmi rychle získat zpět (například při nečekaném výdaji).

Široký výběr účtů podle vašich potřeb

Nějaký spořicí účet dnes nabízí snad každá banka a družstevní záložna, takže doopravdy je z čeho volit. Proto byste měli pozorně zkoumat parametry a nehledat pouze spořicí účet s výhodným úrokem, i když to je jistě důležitá vlastnost. Bude nutné vkládat něco na účet každý měsíc? Bude vás účet něco stát?

Toužíte-li po tipu, klidně prozkoumejte srovnání spořicích účtů různě na internetu. Dobře z něj vychází ANO spořitelní družstvo, nicméně co se líbí jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Udělejte si úsudek sami.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.