Co na sebe k přijímacímu pohovoru?

Už víte, o čem chcete u přijímacího pohovoru mluvit? Myslíte si, že jste řádně připravení? Výborně! Nezapomeňte však také doladit zdánlivé maličkosti: Tělo mluví svojí vlastní řečí a i tak nevinná maličkost jako gesto či nevhodně zvolené oblečení může být velice důležitým signálem o vaší osobnosti. U pohovorů často sedí řada expertů, kteří se nenechají ošálit slovy.
Hlídejte si gesta
Není pochyb, že před pohovorem máte jistě trému. Zkuste ji však překonat, uklidnit se a vyvarovat se zlozvěstným návykům, které ruce nenechávají ani chvíli v klidu. Nežvýkejte žvýkačky, nebubnujte prsty o stůl. Zapomeňte i na použití silného parfému. Stačí jemný deodorant.
Oblečení dle okolností
Při výběru oblečení dbejte nejen na jeho barevnou kombinaci, ale i na jeho čistotu. Ušmudlaným tričkem toho o sobě řeknete víc než hodinovým projevem. Oblékejte se elegantně a uměřeně. Hluboké výstřihy a krátké sukýnky si nechte raději na jiné příležitosti. Svůj styl oblékání přizpůsobte místu, kde byste chtěli pracovat. Na pohovor, kde se budete ucházet o místo v bance, bude lepší zvolit oblek, dámy pak například kalhotový kostým, na rozdíl od místa herce, kde se hodnotí třeba originalita a styl oblékání se bere jako vyjádření individuality jedince.
Pozor na doplňky!
Vyvarujte se i obrovským šperkům, náušnicím a výrazným prstenům. Nevhodně zvolené doplňky mohou upoutávat pozornost více než vy a může se stát, že výsledný dojem, který na svého potencionálního zaměstnavatele zanecháte, bude neurčitý. Více si bude pamatovat ty „šílené blyštivé náušnice“ nežli vás.
Vhodně zvolené oblečení může přispět ke zdaru přijímacího pohovoru. Vyhněte se proto zbytečným chybám a nepříjemným situacím. Uvidíte, že i vy se pak budete cítit jistěji a sebevědoměji.
Autor: Redakce PZ