Jak napsat motivační dopis

8.1.2009 | autor:

Jak napsat motivační dopis

Určitě již všichni máte nějaké zkušenosti s hledáním práce nebo brigády. Absolutní nutností v dnešní době je životopis neboli CV (Curriculum vitae) a také motivační dopis. Když si prolistujete nabídky práce v novinách a na internetu, z 90% je v nich požadován motivační dopis. Co to tedy je a jak jej správně sestavit?

Co je to motivační dopis?

Motivační neboli průvodní dopis je jakýsi souhrn informací o vás jakožto o žadateli o zaměstnání. V současnosti nabývá spíše podoby „motivačního e-mailu“. Chcete-li žádat o vybranou pracovní pozici, může vám vhodně zvolený průvodní dopis dopomoci se k ní dostat o krůček blíže. Ve zkratce si můžete motivační dopis představit jako psanou formu toho, co bychom o sobě řekli na pracovní pohovoru. Jeho smyslem je představení sama sebe, poukázání na silné stránky, dovednosti a dosavadní úspěchy. Správně koncipovaný průvodní dopis by měl bezpochyby obsahovat následující:

-    oslovení kontaktní osoby

-    důvod resp. proč dané osobě píšeme

-    krátké představení (kdo jsme, odkud jsme, kde jsme studovali atd.)

-    seznam pracovních zkušeností relevantních pro pracovní místo, na které se hlásíme

-    proč chceme pracovat právě pro danou firmu/osobu/společnost…

-    proč si myslíme, že bychom právě my byli na danou pozici vhodnými kandidáty (jaké jsou naše silné stránky, co nás na dané pozici zajímá, proč bychom ji chtěli vykonávat); také je vhodné uvést předchozí zkušenosti, úspěchy (kupříkladu na obdobné pozici) – zde je právě důležité ukázat motivaci!

-    dovednosti (jazykové vzdělání, práce s počítačem, řidičský průkaz a jiné)

-    několik formálních frází na závěr

Obecně je průvodní dopis rozšířením životopisu a zkrácenou verzí pracovního interview, který má ukazovat motivaci žadatele dostat dané pracovní místo.

Hotový motivační dopis si po sobě klidně i několikrát přečtěte, nechcete přece potenciálního zaměstnavatele odradit množstvím pravopisných chyb. A ještě jedna rada na závěr: nikdy nepoužívejte jeden vzor motivačního dopisu pro více eventuálních zaměstnavatelů. Dopis byste měli psát opravdu na míru konkrétní pracovní pozici, jinak bude působit "odfláknutě" nebo nedostatečně, což může jeho adresáta odradit. A to přece nechcete, že?

 Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.