Jak si zorganizovat čas

27.4.2009 | autor:

Jak si zorganizovat časModerní doba na nás klade vysoké nároky. Skloubit kariéru, rodinu, starost o byt, zařizování, nakupování, vaření a do toho si občas najít nějaký ten čas na posezení s přáteli a vlastní koníčky se dneska jeví jako schopnosti hodná supermana. Přesto jsou mezi námi lidé, kteří toto zvládají. Tajemství úspěchu je v tom stihnout co nejvíce povinností za co nejmenší časový úsek a k tomu negativně neovlivnit kvalitu práce. Jaké je tedy tajemství úspěchu těch kouzelníků, kteří si správně dokáží zorganizovat čas?

Možná se budete divit, ale právě organizace času je tím pravým klíčem k životu s minimem stresu. Právě proto existuje v současnosti množství seminářů a kurzů zaměřujících se zrovna na tuto problematiku – jak si správně zorganizovat čas. Jaké tipy si můžete od školitelů vzít k srdci?

Mějte určitý cíl!

Vaším prvotním úkolem by mělo být stanovení cíle či cílů. Protože bez konkrétního cíle si těžko najdeme cestu, jak jej dosáhnout. Spolu s cílem bychom si měli určit motivaci, která nám cestu k cíli usnadní. Zkuste se zamyslet nad tím, proč zrovna tohle a tohle je vaším cílem, jak se k cíli přiblížíte a hlavně proč to chcete nebo jak vám to pomůže? Odpovědi na tyto otázky vás zase posunou o kousek dál ve vašem snažení.

Vezměte tužku a blok

Pokud vám to pomůže, zkuste si vše sepsat na papír. Napište si seznam úkolů, který musíte stihnout v krátkodobém (dnes), střednědobém (tento týden) a dlouhodobém (do pár měsíců) časovém horizontu. Když vše uvidíte před sebou pěkně černé na bílém, budete mít najednou pocit, že všechno máte lépe pod kontrolou. Zkuste si taky úkoly seřadit v rámci jednotlivých časových horizontů podle důležitosti. Často zjistíte, že některé věci se dají ze seznamu vyloučit, popřípadě odložit na jindy, a hned se vám uleví. Naopak budete mít dostatek čistého rozumu na to, abyste zapracovali na úkolech, jejichž dokončení má pro vás z různých důvodů prioritní význam. Do svého chaotického kalendáře tak vnesete řád a pravidelnost, kterou každý z nás potřebuje k tomu, aby myslel s „čistou hlavou“ a nepropadal pod tíhou stresu panice.

Systematičnost a relaxace

Důležité také je plnit malé každodenní úkoly a cíle, jejichž úspěšným dokončením se dostáváme pomalu krok po kroku k velkému, dlouhodobému cíli, který by pro nás měl být relevantní. Postupujte plánovitě a systematicky, jen tak nesejdete z dané cesty ke svým cílům. Zároveň nevynechávejte relaxaci. Jistě, nemáte čas, ale ruku na srdce, opravdu si nenajdete čtvrthodinku denně na zklidnění, prodýchání, horkou koupel, chvilku s časopisem nebo krátkou procházku? Dbejte také na dostatečný spánek, jen tak budete mít dost sil k plnění úkolů. Přejeme hodně štěstí!Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.