Jak zapadnout v novém zaměstnání

25.10.2009 | autor:

Jak zapadnout v novém  zaměstnání

Změna zaměstnání je vždy doprovázena menším či větším psychickým stresem. Splní nová práce má očekávání? Jaké budou vztahy na pracovišti? Budou mi noví kolegové a kolegyně sympatičtí? A budu se jim vůbec líbit já? Čtěte naše tipy, jak zapadnout v nové firmě.


V dnešní době bohužel nezaměstnanost stoupá, a tak se často stává, že ti z nás, kteří byli delší dobu zvyklí pracovat pro jednu firmu, musí zabojovat a najít si práci jinde. Úspěšný pohovor a podepsaná smlouva však nejsou všechno. Vyhráno budete mít až ve chvíli, kdy se vám podaří adaptovat se na nový pracovní kolektiv.


Firemní kultura

Každé pracoviště má svou firemní kulturu, kterou je třeba určitým způsobem dodržovat. Při změně zaměstnání si zkuste o dané firmě zjistit co nejvíce. Podívejte se například, jestli vydává pravidelný firemní časopis a pořádá teambuildingové akce. Pozorujte, jak se kolegové jeden ke druhému chovají. První dny či týdny si všechno a všechny jen zlehka oťukávejte. Nebojte se na všechno ptát, klidně dvakrát. Je to lepší, než kdybyste hned na začátku něco pokazili.


Opravdu je vhodné co nejdříve vysledovat zvyky na daném pracovišti. Všímejte si, jak spolu kolegové komunikují, co používají za mluvu a jak se oblékají. Šaty dělají člověka, proto vězte, že ve vyzývavé minisukni sice okouzlíte nejednoho fešného kolegu, ale rozhodně nezapadnete do kolektivu.


Zapadnout v zaměstnání


Nové kolegy a kolegyně si nejlépe získáte přátelským a férovým chováním, šéfa zase spolehlivým a přesným plněním pracovních povinností. Vyhněte se největším začátečnickým chybám, a to drbání kolegů nebo pomlouvání šéfa. Jste nováček a vlastně ani pořádně nevíte, kdo drží s kým. Vtipná narážka na vlasové kreace postarší ženy ve vedlejší kanceláří se vám může šeredně vymstít. Co když právě ona drží firmu pohromadě nebo má silný poradní hlas u vašeho nadřízeného? Upřímnost nadevše, v novém zaměstnání ale raději ze začátku držte jazyk za zuby (to ovšem neplatí, pokud se k vám někdo chová nefér - pak je vhodné asertivně se ozvat o svá práva).


Firemní večírky a akce


Ideálním příležitost, jak se dát s kolegy nezávazně do řeči, vám poskytne firemní večírek nebo jiná akce zaměřená na stmelování kolektivu. Zde není nic lehčího, než zapříst rozhovor na záliby či rodinu dotyčného. Pokud nejste vyloženě od přírody introvert, máte vyhráno. Optejte se, jak se kolegyně měla o prázdninách, kam plánuje v zimě jet na hory, co jí baví, zde třeba chodí někam cvičit nebo se učit jazyky. Lepší je se při rozhovorech soustředit na nepracovní témata, tím budete na pevnější půdě.

Pokud máte problém se takzvaně otrkat, zkuste to pomalu po krůčcích. V kolektivu se poohlédněte po dalším introvertovi a pomalu zabředněte rozhovor. Prostými otázkami na počasí, nedávnou výhru sportovního týmu nebo názor na danou firemní akci nic nezkazíte. Až budete mít na své straně jednoho dva lidi z nové firmy, budete si cítit jistější v kramflecích a zapadnete lépe.

Zejména v zimním období se pořádá množství večírků a party. Ty jsou také ideální možností seznámit se, ovšem zde pozor na alkohol. Flirtování s šéfem nebo odvážný tanec vám k adaptaci mezi nové tváře příliš nepomohou.

 Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.