Pohovor: Co od něj čekat a jak se připravit?

11.2.2009 | autor:

Osobní setkání - pohovor s budoucím zaměstnavatelem je nedílnou součástí v procesu hledání práce. Proto je zapotřebí tuto část nepodceňovat a velmi dobře se připravit. Pohovory se v poslední době výrazně posunuly kupředu. Již to není pouhý rozhovor o vás a vašich cílech, ale součástí se stává i řada personálních nástrojů. Mezi tyto nástroje patří například vstupní testy, vyhodnocení personalistou (vizáž, vystupování a tak dále) či praktická část určité činnosti.

Na co si dávat pozor?

1. Vždy se pečlivě upravte a slušně oblečte. Není vhodné volit výstřední oblečení. Ideálně si oblečte něco ve stylu maturitních či státních zkoušek ze střední nebo vysoké školy.

2. Na pohovor jděte s tím, že vy máte co nabídnou zaměstnavateli a on má co nabídnout vám. Projevujte iniciativu. Překvapte zaměstnavatele tím, že si zjistíte, co dělá a v čem podniká.

3. Snažte se být diplomatičtí. Výrazy "já nevím", "mě je to jedno" určitě kladný dojem nezanechají. Musíte mít svůj cíl, za kterým si chcete jít. Cíl v profesním životě by měl váš zaměstnavatel znát.

4. V případě soukromého zaměstnavatele se určitě dostanete do části pohovoru, kdy se vás zeptá na výši vaší odměny. V této části buďte velmi opatrní a je nezbytné, abyste si zjistili průměrnou výši odměny profese, o kterou se ucházíte. Nestřílejte částky "od boku". Pokud zaměstnavatel sám začne navrhovat částky, berte v potaz to, že vždy začíná od spodní hranice a vždy má také rezervu, kam až s výší odměny jít. Proto nekývejte na první nabídku a pokud se vám výše nezdá (v porovnání s průměrnou odměnou profese), nebojte se to říci. Snažte se trvat na tom, že si stanovíte základní odměnu na určitou zkušební lhůtu a po této době byste se znovu sešli a stanovili si novou výši odměny (již budete mít přesnější představu z toho co děláte).
  Doufáme, že vám těchto pár rad pomůže při výběru vašeho nového povolání.

  Hodně štěstí.  Autor: Redakce PZ

  Facebook Vybrali SME Linkuj Google

  Mohlo by Vás také zajímat:

  Zpět
  Komentáře
  Vložit nový komentář

  Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

  Jméno:
  Komentář:
  Ověření:

  © ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
  Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.