Povýšení aneb Buďte dobrým šéfem!

16.4.2009 | autor:

Povýšení aneb Buďte dobrým šéfem!

Povýšení. Nástup do nové pozice. Větší nároky, odpovědnost. To všechno jsou velice stresující záležitosti v našem životě. Trápí vás otázka, jak se vypořádat s novým místem? Jak být dobrým šéfem bývalým kolegům? Zůstávají dále přáteli, nebo jsou již pro vás pouze podřízenými?

Komplikace pracovních vztahů

Nemusíme si nic nalhávat. Povýšení představuje většinou velice nelehkou situaci. Mnozí vám mohou závidět, budou se ptát: "Proč jen to místo dostal právě on(a)?!" Závist pak může vést k intrikám a intriky vám jen znesnadní situaci. Proto buďte na prvotní problémy připraveni. Nedejte se jimi rozhodit, buďte pozitivní, dobře naladění a vašim bývalým kolegům ukazujte, že tato pozice byla pro vás jako stvořená a nikdo by ji nedokázal zastat tak dobře jako vy.

Držte se svých hranic

Jedna z dobrých rad, jak zvládnout tuto situaci zní: Komunikujte! Buďte otevření a jasní. Prospěje to kolektivu i atmosféře. Ptejte se na požadavky svých podřízených, tak budete do budoucna vědět, jak si kdo představuje spolupráci a můžete těmto požadavkům vyjít vstříct. Přesto pozor, neustupujte příliš, z některých zásad prostě ustoupit nemůžete.

Bez autority ani ránu!

Jedna ze zásadních věcí, kterou si potřebujete vybudovat, je autorita. Bez ní povýšení těžko zvládnete – pokud vás vaši podřízení nebudou respektovat, bude vaše spolupráce s nimi značně znesnadněna. Jak si však autoritu vybudovat? Cesta k ní je nesnadná a neexistuje universální recept, který by její vybudování zaručil. Snažte se proto například o dobrou organizaci, důslednost, schopnost umět spravedlivě ohodnotit výkony svých podřízených a uvědomte si, že všichni jsme lidé se svými klady i zápory.

A co se týče vašeho jednání s bývalými kolegy, nemá cenu rušit stará přátelství. Proto dejte přátelům najevo, že to, co se mění vaším povýšením, nejsou city a stará přátelství, ale pozice a odpovědnost. Nebylo by dobré a asi nikdo z nás netouží po tom, aby ztratil přátele na pracovišti.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.