Práce nebo škola?

30.5.2009 | autor:

Práce nebo škola?

Po úspěšně absolvované maturitě stojí před dnešním mladým člověkem dilema – jít dál studovat? Nebo nastoupit po škole rovnou do práce? Odjet do zahraničí? Kterou z možností si vybrat?! Poradíme vám, kterého rozhodnutí si v současnosti nejvíce cení personalisté a zaměstnavatelé.

Spektrum kvalitních vysokých škol je v dnešní době natolik široké a pestré, že většina studentů se snaží pokračovat ve studijním životě. Nechtějí být "předčasně" dospělými. Ale je to opravdu titul, čeho si zaměstnavatelé nejvíce váží? Jakou roli hrají zkušenosti, znalost jazyků a schopnost komunikace a dobré organizace? Opravdu se toto všechno učí na vysokých školách? Jak moc vás pětileté pomaturitní studium připraví na problémy pracovního života?

Pravda je taková, že titul pomůže mladému člověku nalézt uplatnění, otevře mu nejedny dveře a usnadní mu první nástup do zaměstnání. Vysokoškoláci bývají ctižádostivější, mají jasnou představu, co chtějí a nedají se odradit neúspěchy. Nelze to ovšem brát jako dogma, universální patent na rozum vysoká škola nikomu nedá. Mnohdy tak může být úspěšnější aktivní mladý člověk s podnikavým elánem než absolvent vysoké školy.

V současnosti při přijímacích pohovorech se tak personalisté neptají jen na vysokoškolské studium (které, jak již pochopili, nemusí být zárukou toho, že naleznou na pracovní pozici toho pravého/pravou), ale zajímají je i zkušenosti v oboru, znalost jazyků, pracovní pobyty v zahraničí, předchozí praxe. Pozorují lidské vystupování, komunikaci i gesta. Za každý kladný dojem máte body navíc.

Proto rozhodnutí, zda volit práci nebo školu leží na každém mladém člověku zvlášť. Studium na vysoké škole je dobrá věc, přesto nemusí být klíčem k úspěchu. Dejte na svoje pocity a pokud se rozhodnete jít po maturitě pracovat, nemusíte se bát, že děláte "největší chybu svého života". Kreativní člověk se nikde neztratí!Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.