V zaměstnání se člověk bez angličtiny už neobejde

21.2.2009 | autor:

V zaměstnání se člověk bez angličtiny už neobejde

Jistě to znáte. Běžná otázka u pohovoru: „A anglicky umíte?“ nebo „Jak jste na tom s jazyky?“ Člověku se krabatí čelo a marně vysvětluje, že se dříve holdovalo spíše ruštině a že angličtina nebyla považována za světový jazyk. Ale co naplat, zaměstnavatel vyžaduje znalost jazyka alespoň na „komunikativní úrovni“.

Mnoho firem problém řeší zavedením povinných hodin jazyka. Je to proces výhodný pro obě strany: zaměstnanec ocení, že se může jazyku přiučit bezplatně a zaměstavateli se finance vložené do výuky odrazí ve zvýšené efektivitě práce zaměstnanců.

Pokročilost může být problémem

Problém ovšem nastává v okamžiku, kdy při výuce sejdou lidé, kteří mají odlišnou úroveň jazyka. Zatímco žena v bílém svetříku ovládá téměř dokonale všechny časy a slovní zásobu má víc než dostačující, pán v šedém saku v poslední řadě neumí ani I am, you are... Pokud je zaměstnanců dost, je problém, který, nutno říci, nastává téměř vždy, možné řešit rozdělením zaměstanců na několik skupinek dle pokročilosti. To je však možné jen u velkých firem s vysokým počtem zaměstnanců. U malých skupin je pokročilost zásadním nedostatkem výuky a řeší se obtížně.

Jistě, mohou se zadávat rozdílně náročné „domácí úkoly“, lektor se může potřebným lidem věnovat individuálně. To vše ale záleží na finančních možnostech zaměstnavatele, časových dispozicích lektora a ochoty lidí být iniciativní a opravdu se jazyku naučit.

Angličtina se totiž v dnešní době opravdu stává jazykem číslo jedna a jedním z nejvíce akcentovaných kritérií při výběru zaměstnanců. Kdo neumí anglicky v podstatě nemůže komunikovat se zbytkem světa. A protože i u nás se začíná projevovat globalizace a téměř žádná větší firma nemá českého vlastníka, stává se anglický jazyk nutný i k vnitřní komunikaci s nadřízenými.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.