Bez reflexních prvků hrozí pokuta až 2000 Kč! Pořiďte si je co nejdříve!

25.5.2016 | autor: Redakce PŽ

Bez reflexních prvků hrozí pokuta až 2000 Kč! Pořiďte si je co nejdříve!

Na začátku letošního roku byla vládou schválena velmi důležitá novela zákona o silničním provozu 361/2000 Sb., která se dotýká všech chodců, kteří se ve tmě pohybují na komunikacích mimo obce. Od února je povinností chodce nosit reflexní prvky. Pokud jimi není vybaven, hrozí mu pokuta až 2000 Kč. I když Policie ČR řeší absenci reflexních prvků v mnoha případech jen domluvou, není radno na to spoléhat. Navíc – ochranné prvky nestojí moc a co je hlavní – mohou vám zachránit život. Co si pořídit a proč?

Viditelnost zvýšena až na 200 m

Vnímáte nové nařízení jako hloupost? Ze špatného přesvědčení vás snad vyvedou čísla. BESIP (hlavní koordinační subjekt bezpečnosti silničního provozu v ČR) provedl výzkum, ve kterém se soustředil na viditelnost chodců na silnici. Výsledky jsou velmi zajímavé. Osoba v tmavém oblečení je vidět na cca 18 m, pokud má na sobě žluté oblečení, viditelnost se prodlužuje na 37 m, v bílém oděvu na cca 55 m. Všechno jsou to jen velmi krátké vzdálenosti, které nedávají řidiči motorového vozidla moc prostoru pro reakci. BESIP uvádí, že chodec vybavený reflexními prvky je vidět až na 200 m, což je vzdálenost, během které dokáže vhodně zareagovat i řidič v rychle jedoucím autě a zabránit tak neštěstí!

Nabízí se několik variant

Nebyli by to Češi, kdyby se nesnažili nové nařízení obejít. Chodci například používají baterky nebo blikačky, ovšem to rozhodně nejsou reflexní prvky. Baterka neodráží světlo, což je hlavní vlastností reflexních doplňků, takže viditelnost chodce nijak zásadně nezvyšuje. Neriskujte proto a pořiďte si například reflexní pásky pro chodce. Seženete je i za méně než 30 Kč. Pamatujte, že reflexní páska na ruce, batohu či na jiném dobře viditelném místě vám může zachránit život. Existuje několik dalších variant – chránit vás může reflexní vesta, přívěsek, tkaničky, čepice, nažehlovačky, samolepky a další. Vše koupíte na altima.cz.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.