Budokon

19.2.2009 | autor:

Budokon

Možná už jste slyšeli o novém trendu ve světě fitness – o cvičení s tajemným názvem "budokon". Co se pod tímto jménem skrývá? Budokon představuje unikátní formu cvičení spojující v sobě prvky jógy, bojových umění a relaxace. Tím se budokon stává komplexním a vyváženým cvičením pro celé tělo a také pro všechny věkové kategorie. Tento nový fitness hit k nám přichází ze Spojených států, kde jeho účinkům propadla například herečka Courteney Cox. U nás je budokon zatím novinkou, která má velký potenciál zařadit se mezi nejoblíbenější druhy „body and mind“ cvičení a přidat se ke stálicím, jako je jóga pilates nebo balanční cvičení.

Jak cvičení vzniklo?

Cvičení budokon vyvinul Cameron Shayne, který několik let studoval možnosti uvědomění si lidského těla pomocí jógy, relaxačních technik a bojového cvičení. Život tohoto nového cvičení oficiálně začal v roce 1999 v Kalifornii, odkud se postupem času tato forma fitness rozšířila do celých Spojených států. Nyní si pomalu ale jistě nachází cestu do všech koutů světa.

Co je to budokon?

Slovní spojení "bu-do-kon" pochází z japonštiny a ve volném překladu znamená jakousi „duchovní cestu bojovníka“. Jedná se o vysoce komplexní cvičení spojující prvky z jogínských cviků, bojových umění a meditace do jednotného systému cviků. Snaží se přitom o maximální propojení těla a ducha.

V čem je unikátní?

Přestože budokon vychází z bojových sportů, nejedná se o soutěživé silové cvičení, ale o cestu relaxace a celkové péče o tělo. Jedná se o specifickou techniku, kdy je důraz kladen na uvědomění si a procítění každého jednotlivého pohybu a na plynulost cvičení. Na lekcích budokon je kladen důraz na sladění dechu s pohybem.

Jak vypadá lekce budokon?

Přestože není budokon klasickým kondičním cvičením, jedná se o velmi intenzivní formu sportu. Klasická hodina by měla trvat sedmdesát pět minut. Začíná se dechovými cvičeními a protažením, za čímž následuje intenzivní část s rychlým střídáním pozic a tanečními pohyby. V další fázi cvičení se zvyšuje srdeční tep, přichází na řadu pozice doplňované výkopy a údery. Lekce končí meditací vsedě a zklidněním. Budokon je ideální také k samostatnému cvičení doma.



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.