Na co si dát pozor při výběru kopaček?

29.4.2021 | autor: Redakce PŽ

Na co si dát pozor při výběru kopaček?

Na fotbal a další míčové sporty, které provozujete venku či v hale, vždy potřebujete kvalitní a vhodnou obuv, jinak nebudete mít dobrý pocit ze hry, navíc riskujete, že se vám přihodí nějaké zranění nohou. Snadno pak dochází také ke zničení povrchů hal a trávníků. Co je třeba si ohlídat, pořizujete-li si pro sebe nebo své děti nové kopačky?

Dělení dle povrchů

V první řadě je nutné si uvědomit, v jakých podmínkách budete kopačky používat. V současnosti totiž existuje řada variant, kopačky se dělí do mnoha skupin dle toho, pro který povrch jsou způsobilé.

V základním dělení lze rozlišit především verze sálové a venkovní obuvi. Členitost je však ve skutečnosti daleko rozmanitější. Vše poznáte jednoduše dle zkratek, jež by měli výrobci u konkrétních produktů uvádět pro lepší orientaci zákazníků. Tak například kopačky, jež se označují rovněž jako lisovky, nesou zkratku FG, což značí, že jsou vhodné na zpevněné přírodní povrchy, tedy zejména klasickou trávu, je-li suchá a tvrdší. Na měkké přírodní povrchy jsou naopak vhodné spíše kolíky, tedy kopačky s označením SG. Využijete je především v horším počasí, kdy jsou trávníky podmáčené a blátivé.

Dnes už se často hraje na umělých trávnících, na ně se hodí kopačky AG, případně takzvané turfy se zkratkou TF. A v neposlední řadě je třeba zmínit také klasické sálovky, tedy IN kopačky, jež nemají žádné ostré špunty a kolíky, které by mohly zničit povrchy v halách.

Materiály

Moderní kopačky Nike, potažmo hodně oblíbené kopačky Adidas, se už převážně pro širokou veřejnost vyrábějí ze syntetických materiálů. Jsou totiž lehké a vysoce odolné. Stále se však lze v obchodech setkat také s modely, jež jsou vyrobené z přírodní kůže, potažmo se jedná o kombinaci přírodního materiálu se syntetickým. U nich počítejte s přeci jen vyšší pořizovací cenou, tudíž jsou ideální spíše pro profesionály.

Rozměry

Kopačky je samozřejmě zapotřebí vybírat i dle velikostí. Zde však obecně platí stejná pravidla, jako když si kupujete klasickou obuv. Kopačky jen vždy musejí dokonale padnout na chodidla, aby nemohlo dojít k jejich snadnému vyzutí, což by lehce vedlo ke zranění.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.