Biopotraviny

26.4.2017 | autor: Redakce PŽ

Biopotraviny

V poslední době se na nás slovo bio valí ze všech stran. Biopotraviny si pomalu a nenásilně kradou cestu do našich životů, do naší domácnosti, do naší kuchyně. Se slovíčkem bio si mnoho z nás spojí alternativní způsoby stravování. Bio však není jen pro vegetariány. Produkty ekologického zemědělství mohou zpestřit právě vaše pokrmy. Co se tedy pod často užívaným slovem „bio“ skrývá?

Potraviny nesoucí onačení „bio“ jsou vyrobené z tzv. bioproduktů, tedy produktů kontrolovaného ekologického zemědělství. Výroba biopotravin je v české republice přísně omezena zákonem o ekologickém zemědělství. Potraviny nesoucí cedulku „bio“ tak prošly systémem kontrol od zemědělce až do supermarketu a odtud pak na váš stůl. Ekologické zemědělství klade důraz na pozitivní vztah k půdě, rostlinám, zvířatům a přírodě. Zakázáno je používání umělých hnojiv, chemických postřiků, hormonů a umělých látek.

Surovina, která takovýmto hospodařením vzniká se vyznačuje vysokou kvalitou a výraznou chutí. Ochutnáte-li ovoce či zeleninu s označením bio, budete možná sami překvapeni jak svou nefalšovanou chutí převyšují své „normální“ varianty.

Český trh ještě zdaleka není biopotravinami zásoben tak, jak je tomu zvykem v ostatních státech EU. Přesto je nabízená škála, ze které si můžete vybírat, poměrně pestrá. Kromě již jmenované zeleniny a ovoce můžeme vyzkoušet vajíčka, obiloviny, luskoviny, mléko, olejniny a jiné produkty. Relativně málo rozšířené je u nás maso s přívlastkem bio.

Bioprodukty můžeme nakupovat tzv. přímo ze dvora (tzn. na farmě). Možná vás překvapí, že tento styl nákupu je dokonce frekventovanější než spoléhání se na obchodní řetězce. Bohužel stále platí, že potraviny s označením bio jsou finančně nákladnější, než jejich „obyčejné“ protějšky. Mějte však na paměti, že investujete do svého zdraví.

Po zakoupení můžete biopotraviny upravovat dle libosti k přípravě vašich oblíbených jídel. Jako pomocníci vám mohou sloužit publikace, které byly u nás na toto téma vydány. Stačí se jen porozhlédnout ve vašem knihkupectví. Pro biopotraviny se vydejte do prodejen zdravé výživy, do některých supermarketů nebo zapátrejte na internetu po ekofarmách. Každopádně si nákupem biopotravin připíšete velké plus, protože prospějete nejen svému zdraví, ale investujete také do životního prostředí.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.