Co je to krásný úsměv a jak ho můžete docílit

4.2.2012 | autor: Redakce PŽ

Co je to krásný úsměv a jak ho můžete docílitCo je to vlastně krásný úsměv? Položili jste si někdy otázku, co je to krása, anebo jen krásu vnímáte všemi smysly? Pojďme se podívat na estetiku našeho úsměvu. Estetika je filozofická disciplína zabývající se krásnem, jeho působením na člověka, lidským vnímáním pocitů a dojmů z uměleckých i přírodních výtvorů.

Zajímavá je souvislost s psychologií. Od nepaměti se lidé krášlili - ať s pomocí kosmetiky nebo dekorací - a vždy se zajímali o krásu a atraktivitu. Co je chápáno jako krásné? Lidé upřednostňují symetrických tváře. A je zajímavé, že průměrnou tvář vnímají lidé hezčí než tvář jednotlivce. Pokud se podíváme na vývoj ideálu za poslední období, přitažlivá někomu přijde například panenka Barbie. Ukazuje snad, jací bychom chtěli být?

Jak taková panenka Barbie vypadá, to jistě všichni znáte: vysoká, štíhlý pas, dlouhé nohy, plné rty, velké oči, rovné symetrické zuby, dlouhé prsty. Ovšem, jak všichni ze zkušenosti víme, tento ideál nemá nic spojeného s realitou. Takže jakápak krása?

Jak vypadá krásný úsměv

Z lékažského hlediska zahrnuje krásný úsměv především rovné, čisté a bílé zuby, ničím nepoškozené. Pokud jsou tedy zuby poškozeny kazem, jde o to nahradit poškozenou tkáň tzv. neviditelnou výplní. S tím nám pomůže zubní lékař.

A co všechno kromě kazů nás na úsměvu ruší? Jsou to zejména pigmenty na zubech od kouření, čaje, kávy a zbarvené staré výplně. Pigmenty se dají celkem jednoduše odstranit pomocí air flow /pískování/, čištění anebo pomůže tzv. zevní bělení.

Dále se nám nelíbí skvrny od starých výplní, zabarvení od kořenových výplní, zranění. Skvrnité se jeví tzv. tetracyklinové zuby - hnědé nebo šedé zuby - účinek léků užívaných v dětském věku. Nepěkné nám připadají i křivé zuby, tzv. ortodontické anomálie, oteklé, červené krvácející dásně - zejména u gummy smile, což je úsměv, při kterém jsou člověku vidět kromě zubů i dásně.

Nezdravé dásně jsou způsobeny neefektivním nebo nedostatečným čištěním. Nelibě neseme i chybějící zuby, onemocnění zubů nebo dásní, mezery mezi zuby, které působí jako černé dírky. Obvykle se jedná o genetickou vlastnost.

Působení úsměvu na okolí


Jak úsměv působí na lidi? Pokud má člověk výrazně delší řezáky, působí vřele a sexy. Zuby stejnoměrně dlouhé v přední části působí sofistikovaně a jejich nositeli je připisována inteligence a úsudek.

Jak člověk stárne, mění se barva i tvar zubů. Působí na nás vyzrálejším dojmem. "Staré" zuby mají žlutou barvu a sníženou průsvitnost. Zuby tmavnou a řezací hrana je obroušená. Naopak mladé zuby jsou bělejší, oblejší a průsvitnější. Důležité je, kolik zubů pacient při řeči a úsměvu ukazuje - tedy tzv. expozice zubů. Znamená to, že čím víc - tím působí člověk mladším dojmem.

Neméně důležitá je i souvislost středové osy chrupu a obličeje. Pokud je osa zubů proti ose obličeje uchýlena o 4 milimetrů, ještě na nás obličej působí harmonicky.
S podobnými estetickými problémy vám pomůže estetický stomatolog.

Konzultujte svůj úsměv s odborníkem!


Z mé zkušenosti je při vstupní konzultaci důležitá komunikace. Zubní lékař klade klientovi dotazy typu:
Co se vám nelíbí a co chcete změnit na vašem úsměvu?
Myslíte si, že se vaše zuby postupnem doby zkracují?
Zdá se vám kousací hrana tenká anebo průsvitná?
Jste v rozpacích, pokud se máte široce a svobodně usmát ?
Dáváte si ruku před ústa, když se smějete?
Při fotografování se nesmějete?
Jsou vaše zuby tmavší než bělmo vašich očí?
Jsou vám při úsměvu příliš vidět dásně?
Máte starou korunku s tmavým okrajem?
Nelíbí se vám vaše zuby, ale nechcete nosit rovnátka?

Důležité je potom, aby klient přesně označil svůj problém a aby mu zubní lékař porozuměl. Vždy je dobré, ať ze strany pacienta, ale i zubního lékařev se doptat na to, čemu některý z nich nerozumí. Vždyť představy o kráse úsměvu mohou být zcela odlišné!

Následuje rozhodnutí o léčebném postupu - zda bělení, výměna nevyhovujících výplní, přímé nebo porcelánové fazety, korunky. Anebo třeba kombinace všech těchto ošetření.

Úsměv je pozitivní nástroj lidské komunikace, a proto stojí za to udělat vše pro to, abychom se mohli bez obav smát!

MUDr. Jitka Kovářová (více o ní zde)



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: maji Neregistrovaný | 2012-02-20 16:27:23
chlapi maji stejne usmev nejradsi a do toho je treba investovat. Zensky! nedelejte si plastiku ale spis aby jste meli hezky zuby!!!!
Hodnocení: 0
Vložil: Kaťuška Neregistrovaný | 2012-02-06 17:21:51
K zubaři nechodim ráda a bojim se ho. I když hezkej úsměv bych mít chtěla, pže hlavně to vybělení zní dost dobře!
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.