Jak je to s dovolenou při mateřské a rodičovské dovolené
Ženy při odchodu na mateřskou dovolenou řeší v práci nejrůznější komplikace. Jak to chodí s čerpáním dovolené při mateřské a rodičovské dovolené?
Příklad z praxe
Představte si, že zaměstnankyně odejde 25.3.2019 na mateřskou dovolenou, a poté chce ihned nastoupit na rodičovskou dovolenou. Z loňského roku jí zbývá 11 dní dovolené, které nevyčerpala.
V letošním roce ještě dovolenou vůbec nečerpala, přičemž její zaměstnavatel poskytuje 25 dní dovolené. Zaměstnankyně nyní řeší, kolik dnů dovolené se jí bude proplácet, pokud požádá o čerpání dovolené bezprostředně po mateřské (tedy mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou).
TIP: Styly řešení konfliktů v práci mohou být různé. Někdy se jim bohužel při odchodu zaměstnanců nevyhneme, a poté přichází na řadu mediace.
Převod dovolené z loňského roku
Převod zmíněných 11 dnů dovolené z loňského roku je možný pouze z vážných provozních důvodů na straně zaměstnavatele. Nebo z důvodu překážek na straně zaměstnance. Pokud nic z toho nebylo přítomno a dovolená nebyla vyčerpána, jedná se o manažerské selhání nadřízeného zaměstnance.
Jeho povinností totiž je, aby zaměstnanci nařídil čerpání dovolené v kalendářním roce, ve kterém mu na ni vzniknul nárok.
Zaměstnankyně má nárok na dovolenou
Jelikož zaměstnankyně v našem případě pracovala více než 60 dní v kalendářním roce, vznikl jí nárok pro čerpání dovolené. Zaměstnavatel jí přitom musí v každém případě umožnit čerpat nevyčerpanou dovolenou za minulý kalendářní rok.
Rodičovská dovolená se pro účely dovolené nepovažuje za výkon práce. Když však zaměstnankyně nastupuje na řádnou dovolenou hned po skončení mateřské dovolené a před nástupem na rodičovskou dovolenou, nedochází podle § 217 odst. 5 ZP ke krácení dovolené. Zaměstnavatel tedy musí zaměstnankyni umožnit čerpat 11+25 dní dovolené.
Trápí vás konflikty na pracovišti? Zjistěte více o mediaci na www.mediace-cr.cz.
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.