Postrach jménem zubní kaz. Jak vzniká a jak mu předcházet?

15.9.2011 | autor: Redakce PŽ

Postrach jménem zubní kaz. Jak vzniká a jak mu předcházet?

Zubní kaz patří mezi nejčastější onemocnění. Víte, jak vzniká a jak mu zabránit nebo alespoň snížit jeho výskyt? Co pro to můžete udělat vy sami, než se svěříte do rukou odborníka?

Zubní kaz je svým způsobem infekční onemocnění. Určité mikroorganizmy, které žijí v ústech dětí i dospělých, se přiživují na naší stravě, rozkládají cukry, které procházejí ústy, a tak vznikají kyseliny, které leptají tvrdé zubní tkáně. Kde se berou a jak se dokonce již do dětské pusinky dostanou?

Kazivé mikroorganizmy se vyskytují jen v ústech u lidí a u domácích zvířat, pokud tato zvířata jsou krmena stravou podobnou stravě lidí. Nejsou přítomné ani ve střevech a stolici, ani na kůži, ani v krku, žijí na povrchu zubů v zubním mikrobiálním povlaku - plaku a ve slinách. K tomu, aby mohly žít v ústech, potřebují, aby měl člověk zuby. V bezzubé puse nemají podmínky.

Než se zuby začnou kazit...

To znamená, že dokud nemá dítě v ústech zuby (prvních 6 měsíců života), nemá v nich ani kazivé mikroorganizmy. Když se začnou zuby prořezávat, otevírá se tzv. infekční okno, které trvá od půl roku asi do dvou let, a ve kterém se bohužel obvykle děťátko infikuje. Zdrojem infekce je obvykle maminka nebo jiná osoba v rodině, která má s dítětem nejvíce kontaktů. V ústech dospělého jsou kazivé mikroorganizmy přítomné v zubním mikrobiálním povlaku, ve slinách, ale vůbec nejvíce jich je v neošetřených zubních kazech.

Přenos matka-dítě nebo jiná dospělá osoba (nebo starší dítě)-dítě se děje slinami. Nicméně nesouhlasím se zákazy typu: "dítě nepusinkovat, aby nemělo zubní kaz". Samozřejmostí je však dobré orální zdraví matky a rodičů. Proto by si v prvních šesti měsících měla matka opět nechat zkontrolovat zuby a úroveň péče o svá ústa. Tatínky nevyjímaje!

Dokud se v ústech dítěte neusadí kazivé mikroorganizmy, je nebezpečí kazu velmi malé, bez ohledu na to, jestli maminka praktikuje nějaké zlozvyky, jako například uspávání dítěte u prsu nebo slazeným nápojem z kojenecké láhve. Důležité je vědět, že jak mléčné, tak stálé zuby se prořezávají do úst nevyzrálé. Jsou velmi náchylné k vzniku zubního kazu a trvá asi dva roky, během kterých povrch zubů dozrává a vytvrzuje se minerály ze slin. Přenos kazivých mikroorganizmů je tedy třeba maximálně oddálit, i když nakonec k němu většinou stejně dojde (asi 90% starších dětí a dospělých je v ústech má).

Kdy je čas jít s dítětem poprvé k zubaři?

Absolvovat svou první zubní prohlídku by dítě mělo už kolem druhého roku, anebo pokud se objeví první zoubek - zpravidla dolní jedničky. Pokud ale rodiče objeví, například při každodenním čištění zubů, nějaké zubní kazy, záněty dásní nebo se jim v pusince dítěte zkrátka „něco nezdá", je lepší zubního lékaře navštívit i dříve.

V současné době i řada privátních zubních lékařů pro dospělé je ochotna ošetřovat malé dětské pacienty. Komplikované případy, některé handicapované děti nebo tzv. neošetřitelné děti pak tito lékaři odesílají na specializovaná dětská oddělení, kde mají větší možnosti a lepší podmínky ke speciálnímu ošetření. Společný „rodinný" lékař, který ošetřuje rodiče s dětmi, má také své určité výhody.

Rovnátka a vše co o nich potřebujete vědět na Rovnátka.cz

Rodičovská zodpovědnost za zdravé zuby

Po roce 1989 byly zrušeny pravidelné školní preventivní prohlídky u zubního lékaře. Za zdraví zubů svých dětí tady zodpovídají rodiče. Na preventivní zubní prohlídku by měl každý rodič své dítě přivést alespoň dvakrát ročně. Je totiž jen málo škol, které pravidelné preventivní prohlídky podporují.

V současné době se léčba kazu řeší odstraňováním následků - to je to, co všichni známe - vrtáním a plněním dutin vzniklých po zubním kazu. Mnohdy pomůže bezbolestně ozón. Anebo je možné působit preventivně již zmiňovaným podáváním fluoru a vyhovující výživou (snížení množství cukru). Obecně to, co tělu prospívá, prospívá i zubům.

Mechanismus vzniku kazu byl popsán Dr. Millerem asi před sto lety. Stále častěji ale zaznívají v mé ordinaci otázky typu: "Já si čistím zuby pravidelně a i přesto se mi stále opakovaně dělají kazy. Jak je to možné?" Na tyto otázky stále nemáme uspokojivou odpověď. Existuje však i termín stresový kaz, kdy v souvislosti se stresem klesá produkce slin, a dochází tak k menšímu omývání zubů, čímž se snižuje odolnost proti zubnímu kazu.


MUDr. Jitka Kovářová (více o ní zde)



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.