Akné a věk – jak se ho zbavit v pubertě i v dospělosti?

23.10.2019 | autor: Redakce PŽ

Akné a věk – jak se ho zbavit v pubertě i v dospělosti?

Akné rozhodně netrápí jen teenagery. Čím dál častěji s nevzhlednými zanícenými pupínky bojují i ti, kteří už dávno překročili hranici třiceti nebo čtyřiceti let. Jenže pozor, není akné jako akné. V každém věku s ním musíte bojovat za pomoci jiných zbraní.

Není akné jako akné

Pupínky trápí až 80% teenagerů, častěji dívky, u kterých se navíc objevují dřív, klidně už kolem deseti let. U chlapců má ale zase onemocnění těžší průběh. Akné se vyskytuje hlavně v tzv. T-zóně, což je oblast na čele a nosu. Dospělé ženy s ním bojují hlavně ve spodní části obličeje, často je trápí akné na bradě a dolní čelisti. Za vznikem stojí celá řada vnitřních i vnějších faktorů – genetické předpoklady, hormonální změny, stres, nevhodná strava, kouření. Na vině často může být i nevhodná kosmetika. Přípravky na akné pro teenagery totiž obsahují alkohol, který působí příliš agresivně a především na zralejší pleti může nadělat pořádnou neplechu. Vyvarovat byste se měli také těžkých, mastných, výživných krémů na vrásky, které mohou vést k ucpávání pórů.

Jak na něj

Jak tedy o pokožku správně pečovat? Základem je dokonalé a šetrné odlíčení. Vybírejte přípravky, které jsou speciálně určené pro váš typ pleti. Mezi čisticími gely a pleťovými vodami hledejte takové, které neobsahují mýdlo a nesou označení nekomedogenní či nemastné. Po vyčištění dopřejte pokožce kvalitní hydrataci ve formě pleťového krému nebo séra. Trápí-li vás pupínky opravdu výrazně, pak vsaďte na korekční produkty, které nejen léčí, ale zabraňují také vzniku nežádoucích jizev. Lokálně pak můžete použít přípravky, které omezují tvorbu mazu. Upřednostňujte ty na přírodní bázi, které jsou k problematické pleti šetrnější než „chemické koktejly“. To stejné platí i o dekorativní kosmetice.

Když nic nezabírá

Pokud ale nic z toho nezabírá, nezbývá, než se svěřit do rukou odborníků. Dermatolog si jistě bude vědět rady. Pomůže vám i v případě, že vám po akné zbyly nepěkné jizvy nebo pigmentové skvrny. V těch nejtěžších případech pak může naordinovat celkovou léčbu, která spočívá ve vnitřním užívání léků. Léčba akné je běh na dlouhou trať, chce to obrnit se trpělivostí. Jedná se totiž o onemocnění chronické, takže výsledky se dostavují až po dlouhých týdnech či měsících. Tak nepropadejte beznaději a vydržte!Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.