Dietní nástrahy na dovolené

23.8.2009 | autor:

Dietní nástrahy na dovolenéLéto je tady a s ním plavková sezóna. A s ní také všechna pozitiva a zápory, již zahrnuje. Strávili jste jarní měsíce v dřině a potu posilovny s okurkou u pusy a vidinou dokonalého těla v plavkách? Pak gratulujeme, jistě jste minimálně nějaké to kilo zhubli a můžete se na pláži hrdě předvést v bikinách. Nemyslete si ale, že můžete o dovolené povolit ve svém snažení a dopřávat si dobroty ze švédských stolů několikát denně aniž by vám to vaše tělo obratem nevrátilo. Slovní spojení „jojo efekt“ vám jistě není neznámé. Jak tedy na to jít, aby se vám letos vyhnul? Důležité je, abyste se vy vyhnuli letním lákadlům!


Sladké plody ovoce

Omylem číslo jedna je prachobyčejné ovoce. Myslíte si, že šťavnatých plodů si můžete užít dosytnosti bez výčitek? Ano, ovoce je zdravé a také chutné, ale rozhodně není nekalorické. Obsahuje hodně sacharidů a zdlábnete-li na posezení kilo třešní, rozhodně nezhubnete. Dbáte-li o svou postavu, dopřávejte si ovoce v omezeném množství a sáhněte po „lehčích“ druzích. Dobře například uděláte, vyměníte-li banán za méně kalorické jahody či černý rybíz.

Švédské stoly

Objednali jste si u moře polopenzi ve formě více chodů nebo švédských stolů? Tak to bude pořádný zápřah na vaši vůli. Všichni totiž víme, jak je těžké těm dobrotám odolat a nepřecpat se skoro k prasknutí. Navíc, jíte-li jen ráno a večer, bez pořádného oběda, máte tendenci zkonzumovat mnohem větší množství pochutin než při pravidelné stravě co tři hodiny. A tělo má zase větší tendenci si „nasyslené“ kalorie schovávat ve formě tuků. Pozor na to!

Alkohol a drinky

Vyhýbat byste se měli také limonádám a slazeným minerálkám, které mají nespočet kalorií a vašemu dietnímu snažení tak příliš nepomohou. Rozhodně neplatí mýtus, že co vypiji, to se nepočítá. Totéž platí i o alkoholu, který k letním grilovačkám a dovoleným neodmyslitelně patří. Pokud si hlídáte linii, dejte při alkoholových hodovačkách přednost lehčím drinkům, jako je víno nebo malé pivko. Sladké drinky typu piňacolada jsou sice výborné, ale také kazí vaše snahy vypadat dobře v plavkách. Jednou za čas si je určitě pro potěšení chuťových buněk dopřejte, pití kalorických drinků by však nemělo být každodenním pravidlem.

Nedostatek sportu

Říkáte si, co je to za blbost, v létě se přece sportuje nejjednodušeji! Ale není to tak úplně pravda. Chodíte během roku pravidelně do posilovny, ale v létě by vás do uzavřené budovy nikdo nevytáhl? Vždyť je přeci venku tak krásně, nač se zavírat v tělocvičně. Ano, to je pravda, ale ruku na srdce, komu se chce ve třicetistupňových vedrech pobíhat po parku nebo zdolávat kopce v okolí? Asi málokomu. Raději volíme stinná chladná místa, do bytu vyjedeme výtahem, abychom se nespotili více než jsme, a zadeček si vozíme radši v autě s klimatizací než abychom si vyšli na procházku. Zní vám to povědomě? Pokud ano, dejte si pozor, přibírání na váze je v takovém případě bohužel pravděpodobné, zvlášť jste-li zvyklí na pravidelný pohyb. Zkuste do svého repertoáru zařadit aspoň plavání nebo si doma udělejte pár cviků na posílení problematických partií. Až se počasí ochladí, můžete pohybový deficit dohánět. Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.