Hubnutí při směnném provozu

25.11.2009 | autor:

Hubnutí při směnném provozu

Rozhodli jste se zatočit s nevítanými kily navíc a ukázat drobným špíčkům, co proto? Pak si jistě zasloužíte velkou gratulaci za odvahu. Jenže ejhle, vítězné tažení se nekoná, protože mu byla do cesty postavená těžká překážka – pravidelné noční směny. Jistě se vyplatí vědět, co jíst během noční, a jak na práci na směnný provoz vyzrát plochým bříškem.


Nelehká práce na směny


Práce na směny je velkým zásahem do organismu, na který se lidské tělo jen pomalu a obtížně adaptuje. Biorytmy máme totiž všichni nastaveny tak, abychom byli nejaktivnější přes den, k večeru odpočívali a v noci už jen spali. Pokud vaše povolání patří mezi některé z těch večerních či nočních, nedá se nic dělat – budete muset zatnout zuby a „přeučit“ své tělo na nový režim ruku v ruce se zdravým jídelníčkem.


Nepravidelnost

Máte-li práci jen na noční, oplýváte oproti osobám s periodicky se střídajícím směnným provozem malou výhodou, neboť je zde alespoň nějaká pravidelnost. Pokud pracujete týden dopolední, týden odpolední a týden noční, budete to mít se zvládáním redukčního jídelníčku těžší kvůli neustálým změnám.


Jídelníček při noční směně

Každopádně i pro vás je alfou a omegou dietního snažení pravidelnost v jídle. Přes den jezte malé porce pravidelně co dvě až tři hodiny, poslední velké jídlo (večeři) si dopřejte mezi osmou a desátou večerní. Sáhněte po lehkém pokrmu, který vás na dlouho zasytí, jako třeba těstoviny s kuřecím masem nebo rizoto s mořskými plody. Následně po celou dobu noční směny zobejte malé kousky lehko stravitelných jídel po zhruba dvou hodinách. Bude vám stačit půlka celozrnného rohlíku se sýrem, zeleninový salát, hrst oříšků, co je libo.

K ránu si dopřejte ještě jogurt či kefírové mléko na správné zažívání. Nesnídejte, z práce běžte rovnou do postele pro zasloužený odpočinek. Jakékoliv větší množství jídla by se vám ihned uložilo v podobě nevzhledných špíčků.


Relaxace

Při směnném provozu je více než kdy jindy nutno dbát na odpočinek a relaxaci. Dopřejte si alespoň dvakrát týdně nějakou pohybovou aktivitu. Ve volných chvílích choďte na procházky či do sauny. Organismus nutně potřebuje uvést do rovnováhy, dopřejte mu to.

 Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.