Jak na jarní únavu podruhé

10.3.2009 | autor:

Jak na jarní únavu podruhé

Jaro se nezadržitelně blíží a s ním i problém, který se mnohých z nás nepříjemně dotýká – jarní únava. Co dělat, když se cítíte vyčerpaní, unavení, malátní a bez nálady? Vždyť jaro s sebou přece přináší teplo a optimismus! Pokud tedy na sobě pozorujete stavy, kdy byste nejraději vůbec nic nedělali, nejvyšší čas pustit se s jarní únavou do boje. Následující řádky vám v tom mohou pomoci.

Co jarní únavu způsobuje?

Přestože jarní únava není vědecky potvrzená, pravda je, že jí mnoho lidí na celém světě každoročně trpí. Po přestálé zimě je totiž náš organismus zcela vyčerpán chladem, nedostatkem světla, slunce a vitamínů. A co víc, ruku na srdce – kolik času jste během zimy věnovali sportu a aktivitám na čerstvém vzduchu? I nedostatek pohybu se na našem fyzickém stavu dokáže velmi nepříjemně projevit.

Zima je zkrátka pro člověka poněkud pasivním obdobím, většina z nás tráví čas zavřená doma před počítačem či televizí, protože mráz mnoho lidí ven neláká. To se ale odráží jak na našem fyzickém, tak především na našem psychickém stavu. Dá se proto říct, že jarní únava je z velké části také zapříčiněna psychickým vyčerpáním a stereotypem.

Jezte vitamíny!

Prodělané nemoci, jako jsou různé virózy, kašel, rýma, chřipka či angína, oslabují náš imunitní systém. Společně s nedostatkem slunce a vitamínů je takto oslabený organismus mnohem náchylnější jarní únavě podlehnout. Proto se snažte konzumovat co nejvíce ovoce a zeleniny, abyste doplnili zásobu vitamínů v těle. Ideálním pomocníkem jsou také podpůrné multivitamínové tablety, které zakoupíte v každé lékárně, supermarketu či drogerii.

Dopřejte si dostatek světla!

Lidský organismus potřebuje ke svému životu slunce a světlo. V zimních měsících je světla a slunečního záření vyloženě nedostatek a když se pak v jarních měsících začne den prodlužovat, zareaguje tělo také zvýšenou spotřebou vitamínů. I to je jedním z faktorů, které naše jarní vyčerpání ovlivňují. Věděli jste ale, že kromě vlivu na naši psychiku má sluneční záření ještě další funkci? Především je totiž zdrojem vitamínu D, který se do těla vstřebává skrz kůži. Proto se snažte využít každou příležitost k tomu, abyste ho trochu „nachytali“, a vyražte ven. Své tělo zásobíte vitamínem D a ještě si užijete příjemnou vycházku s partnerem, rodinou či přáteli.

Zažeňte špatnou náladu!

Dejte si tedy pozor, abyste k věcem nepřistupovali negativně. Ráno si najděte alespoň jednu věc, na níž se můžete tento den těšit. A dopřejte si věci, které máte rádi. Pořiďte si něco dobrého, přečtěte si knihu, zajděte do kina či do divadla, naložte se do vany plné pěny, vyražte tancovat. Překvapte partnera romantickou večeří a prožijte vášnivou noc.

Ač se to může zdát jako paradox, jarní únavu totiž nejlépe zaženete aktivitou.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.