Makrobiotická dieta. Jaké jsou její výhody a nevýhody?

8.12.2013 | autor: Marie Baxová

Makrobiotická dieta. Jaké jsou její výhody a nevýhody?

Tato forma diety a způsobu stravování je velice populární. Má své výhody ovšem ale i nevýhody. Přečtěte si více o makrobiotickým jídelníčku.

Makrobiotika je životní filozofií pocházející z Tibetu. Řídí se dvěma principy jin a jang, které jsou dva druhy energie a makrobiotický přístup říká, že tyto energie jsou stejně zastoupeny i v jídle. Tyto dva zdroje energie jing a jang by měli být v rovnováze a tím se nastolí i psychická a fyzická rovnováha člověka.

 

 

Potraviny jin

ovoce, sója, ořechy, tvaroh, kefír, bylinné a ovocné čaje

Potraviny jang

Potraviny jang se dělí na dvě skupiny, mírné kde patří ryby, sýry, polévky, česnek, sušené ovoce a některé druhy zeleniny.

Druhou skupino jsou potraviny extrémního jangu mezi které patří červené maso, zvěřina, vejce, pečená s smažené strava.

Makrobiotická dieta je nízkokalorická. Dodává tělu jen málo nasycených tuků a hodně vlákniny, a proto snižuje nebezpečí obezity, vysokého cholesterolu a vysokého krevního tlaku.

Extrémní forma makrobiotické stravy neobsahuje dostatek vitamínů a minerálních látek. Významný je zejména nedostatek vitaminu B12, nezbytného pro zdravý nervový systém, krvetvorbu a vstřebávání vitamínu D. Nedostatek železa a vitamínu B12 může vést k chudokrevnosti a proto je vhodné při tomto způsobu stravování používat i vitamínové doplňky. Makrobiotická strava není vhodná pro těhotné a kojící ženy a pro malé děti, u kterých může způsobit podvýživu a zpomalit růst.



Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.