Jak se rozhodujeme při výběru půjčky? Často jen podle výše splátky!

21.9.2017 | autor: Redakce PŽ

Jak se rozhodujeme při výběru půjčky? Často jen podle výše splátky!

Ať už mezi svými klienty provádí průzkum kterákoliv bankovní či nebankovní instituce zabývající se půjčováním peněz, vždy jí jako hlavní kritérium rozhodnutí o půjčce uvedou klienti právě výši splátky. Na první pohled to vypadá jako logické rozhodování, ale už na pohled druhý tomu něco chybí. Vraťme se ale nejdříve k průzkumům.

Vede rozhodování podle jediného kritéria

Většina Čechů se opravdu dokáže nebo je ochotná rozhodovat pouze na základě zkoumání jednoho jediného kritéria. V nejvíce případech tímto kritériem byla právě výše splátky. V méně případech se lidé soustředili na celkový přeplatek půjčky, na úrokovou míru anebo RPSN.

Takže pokud je předmětem českého porovnávání například půjčka rychlá, poskytnutá po online vyplnění žádosti, a půjčka přes SMS, kterou získáte opravdu na základě zaslání SMS zprávy, stavíme se k tomu většinou tak, že si necháme říct výši měsíční splátky, abychom se byli schopní rozhodnout, zda půjčku utáhneme nebo ne.

Ale už se většinou nezvládneme soustředit na více ukazatelů, tedy přihlédnout nejen k výši splátky, ale mimo jiné i k celkovému přeplatku nebo k době trvání půjčky.

O co se tímto rozhodováním připravujeme?

Samozřejmě, že o peníze. Pokud se pohybujeme například na poli nebankovní půjčky bez registrua dostaneme několik půjčkových nabídek, velmi často zvolíme tu, co je výhodná jen na první pohled, protože budeme splácet třeba o pětistovku měsíčně méně.

Ale že tu půjčku s vyšší splátkou bychom platili jen pět měsíců, ale půjčku se splátkou nižší budeme splácet měsíců deset a celkově v porovnání s tou první přeplatíme třeba i dva a půl tisíce, to nám mnohdy dokáže zcela uniknout.

Slovenští sousedé si v půjčkách vedou lépe

Dlouhodobě jsou v oblasti rozhodování se o půjčkách mnohem šikovnější právě Slováci. Dokázali se naučit zdravější přístup k půjčkám. A zejména k jejich vícekriteriálnímu hodnocení. Pro srovnání uveďme, že podle výzkumů se o půjčce rozhoduje na základě dvou a více kritérií asi 12 % Čechů, ale celých 28 % Slováků. A to je propastný rozdíl!

Poučme se z toho

Až se budete příště rozhodovat o tom, kterou půjčku ze všech nabízených si vezmete, přestaňte se soustředit jen na výši měsíční splátky. Začněte tím, že si zjistíte RPSN (Roční Procentní Sazbu Nákladů) a celkový přeplatek – tedy kolik zaplatíte za půjčení obnosu, o nějž máte zájem.

Nic víc v prvním kroku rozhodování asi ani zjišťovat nemusíte. Než ale podepíšete smlouvu o půjčce, soustřeďte se také na jména společností, které vám půjčku nabídly, na různé dodatečné poplatky s půjčkou spojené, případně na benefity, které můžete pravidelným splácením získat.

Informace o tom, zda je možno půjčku splatit předčasně a zda je dřívější platba spojena s nějakými dalšími náklady, se jistě budou do budoucna také hodit. I když to teď tak vypadat nemusí, případné navýšení mzdy vás může zlákat právě k dřívějšímu splacení závazku. Vy byste ale dopředu měli vědět, zda se právě dřívější platba příliš neprodraží.

Reklama a doporučení také dělají své

Češi nejsou sice na reklamu až tolik vnímaví, ale v oblasti půjček se začíná prosazovat i ona. Asi 15 procent Čechů přihlíží při výběru půjčky k reklamě. Respektive osloví se žádostí o půjčku tu společnost, na niž viděli reklamu podařenou, příjemnou.

Podobné je to s doporučeními od známých, kdy přibližně osm procent lidí si jde půjčit tam, kde si půjčili jejich známí a kde udělali dobrou zkušenost. V poslední době se rozmáhá i lákadlo první půjčky zdarma, kde je spotřebitelům umožněno půjčit si zdarma menší částku (cca do 9 tisíc), tu bez jakéhokoliv přeplatku vrátit a získat dobrou zkušenost právě s tím poskytovatelem, který tuto možnost nabídl. Procento vrátivších se klientů je pak poměrně vysoké a metoda se zdá být docela úspěšnou.

Takže až budete příště přemýšlet, kterou půjčku vzít, vyrobte si na papíře pár sloupečků s kritérii a sledujte je všechna najednou.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.