Jak vybírat pracovní oděvy a osobní ochranné prostředky?

11.1.2023 | autor: Redakce PŽ

Povinností každého zaměstnavatele je chránit zdraví svých zaměstnanců. Neberte však tuto povinnost, ke které patří i zajištění pracovních oděvů a ochranných prostředků, pouze jako nákladovou položku. Správným výběrem nejenže ochráníte zdraví svých zaměstnanců, ale dokážete rovněž udržet a zvýšit výkonnost na pracovišti, stejně tak jako posílit loajalitu zaměstnanců k firmě.

Nejdráže firmu vyjdou zaměstnanci na nemocenské a ti, kteří fluktuují

Cílem každého zaměstnavatele musí být udržet zaměstnance zdravé. Nemocenské a pracovní úrazy jsou pro zaměstnavatele drahé. Chybějící zaměstnance je nutné nahrazovat jinými, případně práce stagnuje a nestíhají se zakázky. Kvalitní osobní ochranné prostředky umí vzniku pracovních úrazů zabránit. Stejně tak jako správně zvolené oblečení, díky kterému zaměstnanci nenastydnou například ve studeném provozu.

Pracovní oděvy a osobní ochranné pomůcky však umí posílit i loajalitu zaměstnanců a snížit jejich fluktuaci. V pracovních oděvech se zaměstnanci chtějí cítit dobře, a samozřejmě i dobře vypadat. A rozhodně to není pouze záležitost žen. Dát si proto záležet na jejich výběru je skutečně důležité a větší investice do designu se vrátí.

Kvalita je nejlepší investicí

Stejné to je, pokud jde o investice do kvality. V kvalitnějších materiálech a promyšlených střizích jsou zaměstnanci schopni lepšího výkonu. K tomu samozřejmě kvalitní materiál déle vydrží, co se týče mechanického poškození při pracovních činnostech, ale i množství pracích cyklů. Montérky i další pracovní oděvy by taktéž měly být odolné při konkrétních pracovních činnostech. Takže třeba při svařování je nutné zvážit jiné materiály než u oděvů pro lehké montážní práce. A podle čeho se pozná kvalita pracovních oděvů? Zejména podle skvělé kombinace funkčních vlastností, materiálu a designu.

Osobní ochranné prostředky vybírejte v závislosti na pracovním prostředí

Tam, kde nelze jinými technickými a organizačními opatřeními zajistit ochranu na pracovišti, musí zaměstnavatel zajistit osobní ochranné prostředky. K těm patří prostředky pro ochranu hlavy, obličeje, sluchu, zraku, ochrana rukou, respirátory, ochrana nohou, již zmiňované pracovní oděvy, ale rovněž speciální ochranné oděvy, prostředky pro zajištění proti pádu, a taktéž potřeby pro zajištění první pomoci v případě úrazu na pracovišti.

Při výběru osobních ochranných prostředků myslete na detaily

Typickým příkladem jsou brýle pro ochranu očí. Zde je nutné myslet i na zaměstnance se zrakovými vadami, kterých je hojně a řeší různé zrakové vady. Ne vždy tedy stačí běžné ochranné brýle. Ty musí mít rovněž schopnost kompenzovat poruchy zraku zaměstnance. K dispozici jsou proto též ochranné brýle s korekční vložkou a dioptrické pracovní brýle.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.