Kondenzát z kompresoru – Jakou a kam umístit úpravu stlačeného vzduchu?

28.2.2023 | autor: Redakce PŽ

Je zcela běžné, že při výrobě stlačeného vzduchu vzniká kondenzát. Tomuto jevu v běžných podmínkách nelze zabránit. Vzduch při stlačování má tendenci se ohřívat, překonávat okolní teplotu a také obsahuje vlhkost z atmosféry. To všechno se projeví i nyní během zimních měsíců, hlavně pokud je vzduchový kompresormimo zateplenou místnost. Co všechno může kondenzát způsobit? Co se může stát, když vzniká v teplotách pod nulou? A jak se ho zbavit?

Vzduch není čistý ani suchý

Aniž se to zdá, vzduchové kompresory nemají téměř nikdy zcela ideální podmínky pro výrobu stlačeného vzduchu. Může za to proměnlivá teplota nasávaného vzduchu, ale hlavně jeho přirozená vlhkost, kterou si lze nejlépe představit v některých tropických zemích. Ani u nás však vzduch není suchý a už vůbec ne čistý. Vždy se v něm vznáší i určité množství mechanických nečistot.

Velmi náročné je pak pro kompresor období zimy. Chlad je samozřejmě lepší než extrémní horko, ale takové teploty pod bodem mrazu rozhodně nejsou ideální. Celkovým vodítkem je teplota rosného bodu. Ta určuje, kdy vlhkost ve formě páry začne kondenzovat a měnit se na vodu. V zimě je zcela přirozené, že stlačený vzduch na cestě ke spotřebičům rychle, možná až bleskově chladne, a vodní pára částečně nebo úplně zkapalní – a následně zmrzne. To může způsobit značné škody: opotřebování a poškození pneumatického nářadí i strojů, ucpání ventilů, filtrů a když voda znovu roztaje, velmi rychle vznikne koroze potrubí. Tím samozřejmě rostou náklady na údržbu. Pro většinu aplikací tedy není možné jenom vyrábět kompresorem stlačený vzduch a s ním bez další úpravy pracovat.

O rosném bodu/ Čím je vzduch teplejší, tím více páry pojme, aniž začne pára kondenzovat. Kapičky vody se ve vzduchu začnou tvořit, jakmile se vzduch ochladí pod teplotu, která je určena rosným bodem (vzduch dosáhne relativní vlhkostí 100%). Studený vzduch tedy pojme velmi malé množství páry. Voda se pak tvoří velmi rychle, hlavně, pokud není postaráno o sušení a další úpravu vzduchu.

Bez sušičky vzduchu to nejspíš nepůjdeSušení vzduchu má jednoduchý cíl - zbavit se vlhkosti ze stlačeného vzduchu a dostat tak rosný bod na žádanou hodnotu. To je velmi elegantní řešení i pro zimní měsíce. Částečně tak předejdete tomu, aby kondenzát ve formě vody zmrznul někde v potrubí a tam důsledkem roztaženosti, kdy se voda přemění v led, způsobil praskliny a následně velmi drahé úniky stlačeného vzduchu. Vy byste poté museli řešit rovnou dva velké problémy – nárůst nákladů za energie a výměnu určitého počtu poškozených zařízení připojených za kompresorem. Kompresor sice můžete mít ve vytápěné místnosti, kompresorovně, ale takové potrubí k jednotlivým aplikacím mnohdy vede přes více místností nebo venkem mezi halami a dílenskými prostory.

Vyhnout se všem problémům vám umožní jednoduchá instalace šikovného zařízení za kompresor. Jde o sušičky vzduchu, které se prodávají nejčastěji ve třech různých variantách – kondenzační sušičky, adsorpční sušičky a membránové sušičky. Velká část z nich sice pracuje s malou ztrátou, protože spotřebují část vyrobeného vzduchu, ale to je zkrátka daň za suchý vzduch a zbavení se vody. Samotná voda se z nich často odvádí velmi jednoduchým způsobem - cyklónovým odlučovačem. Cyklónové, neboli vírové odlučovače, jsou válcové nádoby s kuželovým zakončením. K odlučování používají pouze gravitační a setrvačné síly, které jsou dány rozdílem hustoty vzduchu a vody. Není tedy zapotřebí žádné další energie navíc.

Během zimy je nápor na úpravu vzduchu velký

Veškeré zařízení na úpravu vzduchu má během zimy spoustu práce kvůli mrznoucí vodě. Nelze ho tedy nechat jen tak pracovat a neposkytnout mu častou údržbu. Měli byste pravidelně kontrolovat, jestli zmrzlé zbytky vody některé z jemných vnitřností zařízení neucpaly. Však jemná filtrační tělíska vzduchových filtrů může led zanést velmi rychle. Kompresoru byste tím přidělali práci, musel by překonávat mnohem větší odpor, aby stlačený vzduch dostal pod zvýšeným tlakem k samotné aplikaci a mohly by nastat i neplánované odstávky kvůli poruchám.

Důležitým krokem, jak zamezit zmrzlému kondenzátu průniku do distribuční sítě vzduchu, je také pravidelná kontrola tlakové nádobyvzdušníku, kde se může kondenzát usazovat. Kvůli tomu mají všechny tlakové nádoby vypouštěcí ventily ve své spodní části. Během zimy je vypouštějte nejlépe každý den.

Jak vědět, kam úpravu vzduchu přesně umístit?

Možná si říkáte, kam tedy úpravu vzduchu připojit. Přímo za kompresor? Mezi kompresor a tlakovou nádobu? Nebo snad dokonce na sání atmosférického vzduchu? V první řadě byste měli vědět, jak přesně čistý stlačený vzduch vaše aplikace vyžaduje. Právě podle toho se určuje, kolik a jakou úpravu vzduchu bude váš systém potřebovat. Čistotu stlačeného vzduchu stanovuje norma ISO 8573-1. Má přesně definované třídy kvality. Například pro dílenský vzduch je normou nařízena kvalita 4-4-5. Toto trojčíslo udává tři předepsané třídy kvality v tomto pořadí:

  • třída kvality pro pevné částice
  • třída kvality pro vodu (teplotu rosného bodu)
  • třída kvality pro olej 

 

Kam instalovat filtry stlačeného vzduchu

  • Před sání kompresoru se instaluje vstupní filtr a ten odfiltruje větší pevné částice, aby nepoškodily kompresor.
  • Před kondenzační sušičku a za dochlazovač a vzdušník je vhodné umístit hrubý filtr, a ten chrání sušičku hlavně před pevnými částicemi.
  • Za kondenzační sušičku je možné zařadit jemný filtr k odstranění zbylého kondenzátu.
  • Před adsorpční sušičku je nutné předřadit jemný filtr, který ji ochrání před kontaminací olejem. Až za sušičku se zařadí hrubý filtr.

Vybrat to nejlepší řešení vám může pomoci některý ze specialistů přes kompresory a stlačený vzduch. Předejdete tak možným problémům s kompatibilitou zařízení a získáte řešení přímo na míru vašim potřebám. Několik firem dokáže kromě návrhu a prodeje zajistit i samotnou instalaci, takže budete naprosto bez starostí a snadno se zaměříte pouze na samotné používání kompresoru a efektivitu výroby.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.