Spodní prádlo v proměnách času

30.8.2017 | autor: Redakce PŽ

Spodní prádlo, stejně jako mnoho dalších věcí, má svou bohatou historii a prošlo mnoho změnami, než se ustálilo v podobě, jakou známe dnes. Jakým vývojem si muselo projít?

Starověk a středověk

První vynalezené spodní prádlo byla bezpochyby bederní rouška. Její hlavní funkce přitom nebyla zakrýt partie, které by veřejnosti měly zůstat skryty, ale sloužila jako ochrana před chladem a úrazy. Dále se něco podobného pánskému spodnímu prádlu vyskytovalo ve starověkém Římě, kdy pánové pod tógou nosili obtočenou bederní roušku.

Postupem času se od nošení této roušky upustilo a lidstvo místo „spodního prádla“ nosilo spodní vrstvu oděvu. Jednalo se většinou o prostou lněnou košili, která zachytávala veškeré tělesné tekutiny, aby neušpinily vrchní oděv. Také byla vynikající ochranou před chladem, nastydnutím a hrubou látkou.

Předchůdce pánských trenýrek se zrodil kolem 13. století, kdy do módy přišly nohy v punčochách a zkracovaly se kalhoty. V této době taky vznikl první poklopec pro snadnější vykonávání potřeby.

 

Nástup spodního prádla

Až počátkem 19. století se začal v šatníku movitějších obyvatel objevovat nový druh oblečení. Šlo o široké kalhoty dlouhé až ke kotníkům a byly určené ženám. Toto dámské spodní prádlo se velmi ujalo a zanedlouho jej nosila každá dáma z lepší rodiny. Později, když se změnila móda a začaly se nosit sukně s vyztuženými krinolínami, ženám byla zima. Tehdy byly vynalezeny dámské spodky (spodnička s nohavicemi). Také pánové nebyli spokojení. V této době se nosil pánský overal, což byly trenýrky spojené s tílkem. I když v zimě byl overal praktický, v létě v něm bylo přílišné horko. Tehdy se pánské spodní prádlo zkrátilo, až zůstalo víceméně v podobě, jakou známe dnes.

Skutečná revoluce začala až začátkem 20. století, kdy se výrazně rozmohl textilní průmysl, na trhu se začaly objevovat nové materiály a lidé se začali více zajímat o vzhled a funkci spodního prádla. Začal se klást důraz nejen na pohodlnost, ale také na styl a design.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.