Neleňte a tapetujte

23.8.2018 | autor: Redakce PŽ

Neleňte a tapetujte

Nelíbí se vám váš byt? Připadá vám okoukaný a bez jiskry? Toužíte po změně, ale nemáte dostatek finančních prostředků na nový nábytek? Vsaďte na tapety. Zapomeňte na staré nekvalitní papírové tapety s nudným vzorem, který se opakoval v každé druhé domácnosti. V současné době probíhá doslova znovuzrození tapet a firmy se předhánějí v nápaditosti grafického provedení.

Kam slunce svítí...

Stěny patří mezi nejvýraznější prvky interiéru. Mají schopnost naprosto a neodvratně ovlivnit celkový vzhled místností a současně jejich atmosféru. Pro výběr tapet je určující světlo dopadající do místnosti. Do malých tmavých místností volíme světlé tapety a naopak. Dalším hlediskem výběru je účel místnosti. V kuchyni nebo v koupelně potřebuje tapety snadno omyvatelné a odolné vůči změnám vlhkosti. V obývacím pokoji, kde nejsou zdi tolik namáhány provozem, postačí i tapety bez zvláštních úprav. Posledním, ale neméně důležitým vodítkem je stav samotných zdí. Poškození, vlhkost, střídající se teploty nebo opadající omítka mohou způsobit, že tapety nebudou na povrchu pevně držet nebo se začnou kroutit a praskat.

Různé materiály

Na našem trhu se dají sehnat dva typy tapet, a to jednovrstvé a dvouvrstvé. Ty dvouvrstvé jsou samozřejmě kvalitnější a tvarově stálejší. Nejlevnější papírové tapety se skvěle hodí do dětských pokojů, protože je budete často obměňovat s rostoucím věkem dítěte. Všeobecné oblibě se těší tapety vinylové neboli plastové. Mohou tvořit reliéf, jsou poměrně odolné, snadno se instalují a jejich cena je nižší než u luxusních textilních tapet. Textilní tapety si jistě hned spojíte s interiéry zámků a hradů, což naznačuje, že uplatnění naleznou zejména v reprezentativních částech domu. Sklovláknité tapety skvěle přilnou na jakýkoli typ povrchu. Mohou se znovu natírat, odolávají oděru a neznepříjemňují prostředí alergikům.

Navrhněte si vlastní tapetu!

Jaké dekory letí? Dá se říct, že prakticky cokoli. Designéři hledají inspiraci všude. Můžete si dokonce vymyslet vlastní vzor. V každém případě však nezapomínejte na známé heslo – méně je více. Dekorovat můžete třeba jen jednu stěnu nebo její část. Pokud si nevíte rady, neváhejte využít služeb bytového designéra nebo interiérových studií.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.