Osvětlení v interiéru

23.12.2008 | autor: Redakce PŽ

Osvětlení v interiéru

Stejně jako je sluneční světlo nedílnou součástí života na zemi, je i umělé osvětlení nedílnou součástí interiéru. Ačkoli ve dne ve většině místností vystačíme s denním světlem, které k nám propouští okna, v noci se bez umělého nasvícení neobejdeme.

V procesu navrhování a vybavování bytu či domu hraje tedy výběr vhodného osvětlení velmi významnou roli. Nejde jen o umístění samotného světelného zdroje, ale i o umístění zásuvek a kabelů. Zásuvka by měla být v každém případě lehce dostupná, proto není vhodné před ni umisťovat nábytek. Na kabely existuje jednoduché elegantních řešení v podobě krycí lišty na podlaze.

Světlo působí na naše vnímání. Tvaruje vybavení interiéru, dekoruje ho a určuje jeho barevnost. Sjednocuje nebo naopak rozděluje jednotlivé místnosti, člení prostor a vytváří stíny. Pomocí světla tvoříme atmosféru a vhodné podmínky pro práci i relaxaci. Například bílá barva na nás působí studeně, žlutá teple. Nedostatek světla naopak může způsobit zdravotní potíže, a to jak psychické, tak fyzické.

O tom, jak bude nakonec vypadat výsledné osvětlení, rozhodujeme již při výběru osvětlovací soustavy a světelných zdrojů. Záleží na jejich technických parametrech, způsobu rozložení a možnosti natočení. V úvahu bereme i funkci, kterou mají v interiéru plnit. Jedním z nejstarších zdrojů osvětlení je svíčka. V současnosti má spíše sváteční, romantický význam. Nejklasičtější pro nás stále zůstává žárovka. Vydává příjemné teplé světlo, ale na rozdíl od zářivek spotřebovává poměrně velké množství energie. Zářivky jsou nejen úspornější, ale mají také delší životnost, takže v současnosti patří mezi nejoblíbenější světelné zdroje.

Novým fenoménem v této oblasti se staly tzv. svítivé diody LED. Využívají o polovinu méně elektrické energie než klasické žárovky a jejich životnost se pohybuje kolem 100 tisíc provozních hodin. Své uplatnění mají i u nábytkového vybavení, kde jsou součástí čalouněného nábytku, osvětlují police nebo vnitřní prostor zásuvek.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: petr13 Neregistrovaný | 2008-12-31 13:14:50
Elvard napsal/a:
Mozna bych doplnil odkaz na dalsi cteni...
Tojo a možná i více obrázků což?
Hodnocení: 1
Vložil: Elvard Neregistrovaný | 2008-12-27 19:43:29
Mozna bych doplnil odkaz na dalsi cteni...
Hodnocení: 0
Vložil: Elvard Neregistrovaný | 2008-12-27 19:20:04
Taky libi
Hodnocení: -1
Vložil: kujista Neregistrovaný | 2008-12-24 14:01:15
super clanek a diskuse a vubec
Hodnocení: 4
Vložil: Dorka Neregistrovaný | 2008-12-24 12:16:45
Taky se mi líbil.
Hodnocení: -1
Vložil: papenka Neregistrovaný | 2008-12-23 22:35:21
Pěkný článek. :)
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.