Co lze po demolici recyklovat?
Při demoličních pracích vzniká spousta odpadu. Vás pak kromě samotné demolice čeká likvidace stavební suti, avšak byla by škoda všechny suroviny jen odvézt na sběrný dvůr a nezajímat se o to, které lze recyklovat a které lze využít k dalším účelům. Prospějete naší planetě, sníží se tím totiž nutnost těžby surovin, ale zároveň také náklady na výrobu nových stavebních materiálů.
Co a jak recyklovat?
Stavební a demoliční odpad ze silničních staveb zahrnuje především beton a asfalt. Při demolici staveb se setkáme s betonem, sádrou, dřevem, sklem, ocelí, kovy, cihelným střepem nebo plasty, případně také se starými keramickými střešními taškami. Z tohoto odpadu se může stát druhotná surovina, která se pak může použít k dalším stavbám.
Pokud chcete stavební odpad (kromě dřeva, plastu a kovu) recyklovat, můžete ho zavést do recyklačních středisek, kde se odděleně shromažďují podle druhu. Odpad poté projde drcením a při následném zpracování vzniká tzv. recyklát, který je vhodný pro opětovné terénní úpravy nebo jako podkladový a zásypový materiál. Plasty a kovy se dají rovněž recyklovat na příslušných místech a dřevo jistě najde využití v rukách každého domácího kutila.
Co se střešní krytinou?
Staré keramické střešní tašky jsou speciální materiál, který je velmi žádaný mezi výrobci antuky. Stačí se podívat na internet, jistě najdete různé poptávky na výkup těchto tašek, takže místo toho, abyste platili za odvoz odpadu, vyděláte si pár set korun. Nákupce by vám ale měl vystavit dokumenty pro stavební úřad, abyste mohli doložit, co jste s taškami udělali.
Pokud chcete tašky prodat, musí splňovat určité kvalitativní nároky. Nesmí na nich být malta, dřevo, folie, lepenka a podobně. Musí jít o keramiku bez jakýchkoliv příměsí. Tašky nesmí být ani porostlé mechem a lišejníky, ale případná patina není na závadu. Barva lomu by měla být jasně červená, což je u starších tašek standard.
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.