Jak chybujeme v péči o živý plot
Živý plot lemuje nejednu zahradu. Vysázen bývá většinou za tím účelem, že člověku přinese pořádnou dávku soukromí a že se předejde neustále zírajícím očím sousedů. Pokud se však pro vysázení tohoto zahradního prvku rozhodnete, pamatujte také na to, že se o něj budete muset starat. Péče je celoroční a netýká se pouze konkrétního ročního období. A stejně jako při sekání trávy se i v tomto případě můžeme dopustit několika chyb. Jakých?
Nekvalitní nářadí po ruce
Stejně jako se žádný majitel zahrady nepustí do sekání trávy s nekvalitní sekačkou, žádný majitel živého plotu by se neměl pustit do střihání s nekvalitními, tupými zahradními nůžkami. Klíčem k dokonalému živému plotu je správné zahradní nářadí, se kterým bude zacházení velmi snadné.
Při výběru se dívejte hlavně na úchop, nejen na ostří daných nůžek. Jak již bylo zmíněno, práce by měla jít od ruky a neměli byste s nůžkami příliš dlouho zápasit.
Nesprávný způsob střihání
Údržbu živého plotu je možné přirovnat k holení nohou. Pokud s žiletkou postupujete špatným směrem, také se nedočkáte vytouženého výsledku. Při střihání živého plotu je to podobné. Pokud zvolíte nevhodný způsob střihání, nebude nikdy tento okrasný prvek zahrady vypadat tak, jak si přejete.
Při střihu živého plotu se musí okrasa zahrady zkrátit alespoň o třetinu. Tento proces se každým rokem opakuje (někdy se k němu schyluje i dvakrát ročně). Ploty se nikdy nestřihají v době, kdy v nich sídlí ptáci. Směrem vzhůru se musí mírně zužovat, aby dolní část příliš nestrádala, co se světla týče.
Pozor na chyby při výsadbě
Mnoha chyb se dopouštíme už při samotné výsadbě plotu. Většinou jednotlivé stromky vysazujeme příliš blízko nebo naopak příliš daleko od sebe. Při sázení pamatujte, že se stromy budou rozvíjet, proto se držte pravidla - tři sazenice na metr, u nízkých plotů čtyři.
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.