Jak mohou společnosti ušetřit za elektrickou energii?

31.10.2022 | autor: Redakce PŽ

Jak mohou společnosti ušetřit za elektrickou energii?

Konec roku 2022 a rok 2023 budou ve znamení šetření energiemi. Šetřit se budou snažit domácnosti a samozřejmě také společnosti. Vzhledem k tomu, že některé firmy mají nepřetržitý provoz (24 hodin denně) a haly jsou bez oken, musí neustále svítit. A tak může průmyslové osvětlení hal znamenat nemalou částku, která se samozřejmě připočte i do konečné ceny výrobků. Jaké možnosti tedy firmy mají, když chtějí ušetřit?

Náhrada za LED varianty

Pokud se ve společnosti stále ještě svítí klasickými žárovkami, je třeba zjednat nápravu. LED osvětlení sice vyžaduje vyšší pořizovací cenu, úsporu za energie ale přináší takřka okamžitě! LED žárovky spotřebovávají mnohem menší množství elektrické energie, a navíc vydrží svítit mnohem déle než klasické žárovky. Jejich pořízením tak odpadnou také starosti s neustálou výměnou světel. Mohou být použity v různých typech osvětlení, osvětlení v kanceláři, prachotěsná svítidla, osvětlení venkovních prostor apod.

Zateplení pláště budovy

Střechou ale i bočními stěnami budov může docházet k nemalému úniku tepla. Zateplení se proto může stát velice dobrou investicí, která zajistí, že na konci roku zaplatíte za energie mnohem nižší částku. I nyní se ovšem budete muset připravit na vyšší pořizovací náklady.

Výměna oken

I okna jsou často slabým článkem, kterým uniká teplo z budovy ven. Zaměřte se proto na to, aby v prostorách byla moderní okna s izolačními dvojskly. V závislosti na tom, kolik oken se na budově nachází, může i zde jít o nemalou investici. Z výzkumů ale vyplývá, že až 40 % tepla může unikat starými a nevyhovujícími okny, takže investice se vyplatí.

Topte efektivně

Velice často se stávalo, že v místnosti, kde lidé pracovali, bylo takové horko, že muselo dojít k otevření okna. Takové „topení pánubohu do oken“ je jistě neúsporné. Proto se vyplatí regulovat teplo v místnosti tak, aby bylo příjemné, ale nikoli přehnané. Pokud potřebujete vyvětrat, udělejte to rychle – otevřete okno dokořán, klidně i ve větším množství. Po několika minutách zavřete. Větrat pootevřenými okny se nevyplácí. Vznikají tak zbytečné dlouhodobé ztráty tepla.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.