Jak skladovat dřevo na otop venku?

31.10.2022 | autor: Redakce PŽ

Jak skladovat dřevo na otop venku?

V současné době energetické krize se zvýšila poptávka po palivovém dříví. Je to totiž levnější varianta vytápění. A spoléhají na ni spousta lidí. Nicméně ne každý ví, kde se dá dřevo skladovat. Regál, který je umístěn v kůlně, garáži či jiné místnosti, se může jevit jako ideální. Ne každý má ale prostory pro skladování takového množství dřeva. A tak nezbývá, než je uskladnit venku. Jak na to?

Skladování venku

Ve skutečnosti je skladování dřeva venku tím nejlepším pro dřevo. Regál na dřevo může zajistit potřebné podmínky, jako jsou čistota, dostatečné vysychání, ochrana před hmyzem a podobně. Palivové dřevo bychom měli skládat úhledně, abychom při vytahování jednoho kousku neshodili celou hromadu. Vnější strana dřeva je vystavena vzduchu. Důležitým pravidlem je to, že dřevo nepokládáme přímo na zem. To totiž nezajišťuje dostatečné větrání. Kromě regálu je ideální také dřevěná paleta.

Nepřikrývejte

Spousta lidí má tendence palivové dříví zabalit ze všech stran do fólie nebo igelitu, aby je ochránili před deštěm. Tím však bráníte ideálnímu vysušení. Palivové dříví by mělo mít vlhkost maximálně 20 %, aby se s ním dalo dobře topit. Avšak v zimě panuje vlhké počasí: sníh, déšť, led, to vše dokáže dřevo znehodnotit. Proto je dobré vytvořit alespoň shora kryt, který dřevo před těmito živly ochrání. Do uzavřené místnosti můžeme dřevo přenést v okamžiku, kdy je dostatečně proschnuté. Jinak by mohlo začít plesnivět.

Skladování u zdi

Pokud chcete skladovat dřevo u zdi (například domu) měli byste pamatovat na zlaté pravidlo: od obytného domu by palivové dřevo mělo být ve vzdálenosti alespoň 10 metrů. Od ostatních stavení, jako je například zděná zídka či zahradní domek, ponechte několik centimetrů, abyste optimalizovali proudění vzduchu. Pletivový plot poskytuje dostatek vzduchu k proudění, takže zde tento prostor navíc nemusíte nechávat.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.