Jak získat nový obytný prostor

22.1.2016 | autor: Redakce PŽ

Jak získat nový obytný prostor

Čas plyne, děti rostou a chtějí své soukromí, dospělí se zamilovávají, zakládají rodiny anebo se rozvádějí. Všichni potřebují někde jíst, spát a žít. Na řadu přichází otázka: Kde si vybudovat svoje nové hnízdečko? V rodinném domě, na dvoře, na zahradě se vždy dá vymyslet nápadité řešení, a pokud se inspirujeme v Japonsku nebo Hongkongu, tak i v průměrném bytě.

Podkroví s nadhledem

V rodinném domku často čeká nevyužitá půda na čas, kdy se rodina rozroste, děti začnou dospívat a osamostatňovat se. Po vyklizení nashromážděného harampádí vznikne místo pro nový život, ať tím myslíme cokoli – byteček pro novou rodinu,  ateliér, kancelář, hráčské doupě...  Šikovný architekt si vyslechne vaše plány. Pak vytvoří dokonalý projekt podle vašich představ, využije všechna zákoutí, šikmé stropy a další prvky daného prostoru. Vymyslí vhodné osvětlení, vybere materiály, vyřeší kuchyň i koupelnu se vším potřebným. Vše spojí do jedné myšlenky – v podkroví to bude vypadat třeba jako na lodi.

Zahradní domek v zeleni

U starších rodinných domů se na dvoře nacházely stavby, které sloužily jako dílna, sklad na dřevo a uhlí, chlívek pro pašíka a kotce pro králíky. Dnes už se k těmto účelům většinou nevyužívají. Původní majitelé mnohdy vytvořili kvalitní zahradní domky, v nichž může vzniknout nový prostor pro bydlení, ať už pro návštěvy, nájemníky nebo vlastní děti. Inspiraci hledejme třeba v Dánsku, kde je bydlení v zahradních domcích docela běžné, dokonce i ve staré kovové konstrukci od garáže. Takový domov je malý, útulný, originální, obklopený přírodou.

Nafouknutý byt

V Asii můžeme hledat inspiraci, když ani dům, ani pozemek nemáme, jenom normální byt. V porovnání s byty v japonských nebo v jiných asijských městech, je jeho rozloha určitě velkorysá a nabízí různá řešení. Velká chodba se dá využít jako obývací pokoj, velkou místnost rozdělíme posuvnými stěnami, úložný prostor získáme vestavěnými skříněmi až po strop. Pokaždé jde o to, abychom získali aspoň kout pro další osobu nebo novou aktivitu (třeba práci z domova).

Financování a podpora smělých plánů

Stavební spoření s Liškou přináší klientům řadu výhod. Tou první je bezpečné zhodnocování úspor se státním příspěvkem, tou druhou možnost získání výhodného úvěru na pořízení nového bydlení. Úvěr na rekonstrukci mohou získat i zájemci, kteří ještě nemají se stavební spořitelnou smlouvu. Kromě toho je tu databáze kvalitních řemeslníků, slevy u partnerů a další služby, díky nimž bude nový domov vznikat levněji a bez starostí.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.